21 Դեկտեմբերի 2024 - 11:52
Նախագահ Իլհամ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանին Ադրբեջանի՝ «Իսլամական ութնյակի» (D-8) անդամ ընտրվելու հարցում ցուցաբերած աջակցության համար։
Այս մասին հայտնում է Armenia.Az-ը՝ Ադրբեջանի պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությանը հղումով։
«Խորին շնորհակալություն եմ հայտնում եղբայրական Թուրքիայի Հանրապետությանը և անձամբ Ձեզ՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 19-ին Եգիպտոսի մայրաքաղաք Կահիրեում անցկացված՝ ութ զարգացող երկրների Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության 11-րդ գագաթնաժողովի ժամանակ Ադրբեջանի Հանրապետության միաձայն՝ որպես D-8 կազմակերպության անդամ ընտրվելու համար։ Շնորհակալ եմ Ձեզ այն խոսքերի համար, որ մեր երկրի ընդունումը D-8-ին կծառայի կազմակերպության հզորացմանը»,- ասված է Ադրբեջանի նախագահի ուղերձում։
Ի.Ալիևը նշել է, որ 28 տարի առաջ Թուրքիայի նախաձեռնությամբ և ղեկավարությամբ ստեղծված այս կազմակերպությունը արդյունավետ գործունեություն է ծավալում, որն ուղղված է համաշխարհային տնտեսության մեջ զարգացող երկրների դերի բարձրացմանը, առևտրատնտեսական կապերի դիվերսիֆիկացմանը և նոր հնարավորությունների ստեղծմանը, միջազգային մակարդակով նրանց դիրքերի ամրապնդմանը։
«D-8 կազմակերպության ընդլայնման մասին Կահիրեում առաջին անգամ պատմական որոշման ընդունումը հանդիսանում է՝ Ադրբեջանի նկատմամբ միջազգային վստահության ցուցիչ, ինչպես նաև մեզ համար առանձնահատուկ հպարտության աղբյուր։ Ադրբեջանի թեկնածությանը արտահայտված միանշանակ աջակցությունը՝ կազմակերպության անդամ բոլոր երկրների հետ մեր ամուր բարեկամության և համագործակցության, միասնության և համերաշխության դրսևորումն է։
Վստահ եմ, որ Ադրբեջանը, անդամ բոլոր երկրների հետ միասին, կնպաստի համատեղ ջանքերի մոբիլիզացմանը՝ D-8-ի հիմնարար սկզբունքները պաշտպանելու, կազմակերպության շրջանակներում համագործակցության խորացմանը և մեր ընդհանուր շահերը խթանելու, իսլամական համերաշխության ամրապնդմանը և այն ավելի մեծ ուժի վերածելու համար», - ասել է պետության ղեկավարը։
Ի.Ալիևը հայտարարել է, որ այսօր մեր ժողովուրդների կամքով թելադրված ադրբեջանա-թուրքական հարաբերությունները, որոնք սերտորեն կապված են միմյանց հետ խորը պատմական արմատներով և ընդհանուր ազգային ու հոգևոր արժեքներով, հասել են ամենաբարձր մակարդակի։

• Алиев поблагодарил Эрдогана
Президент Ильхам Алиев поблагодарил президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана за поддержку в избрании Азербайджана членом «Исламской восьмерки» (D-8).
Об этом Armenia.Az сообщает со ссылкой на пресс-службу главы азербайджанского государства.
«Выражаю братской Турецкой Республике и лично Вам глубокую признательность за единогласное избрание Азербайджанской Республики членом организации D-8 во время состоявшегося 19 декабря 2024 года в столице Египта Каире 11-го Саммита Организации экономического сотрудничества восьми развивающихся стран (D-8). Я благодарен Вам за слова о том, что принятие нашей страны в D-8 послужит усилению организации», - говорится в послании президента Азербайджана.
Алиев отметил, что данная организация, созданная 28 лет назад по инициативе и при лидерстве Турции, осуществляет плодотворную деятельность, направленную на повышение роли развивающихся стран в мировой экономике, диверсификацию торгово-экономических связей и создание новых возможностей, усиление их позиций на международном уровне.
«Принятие в Каире впервые исторического решения о расширении организации D-8 является показателем международного доверия к Азербайджану, а также источником особой гордости для нас. Однозначная поддержка, выраженная кандидатуре Азербайджана, – это проявление наших отношений крепкой дружбы и сотрудничества, единства и солидарности со всеми странами-членами организации.
Убежден, что Азербайджан вместе со всеми странами-членами внесет вклад в мобилизацию совместных усилий с целью защиты основополагающих принципов D-8, углубления сотрудничества в рамках организации и продвижения наших общих интересов, укрепления исламской солидарности и превращения ее в большую силу», - сказал глава государства.
Алиев заявил, что сегодня азербайджано-турецкие отношения, продиктованные волей наших народов, тесно связанных друг с другом глубокими историческими корнями, общими национально-духовными ценностями, достигли высочайшего уровня.
«Нерушимая дружба и братство, взаимовыгодное сотрудничество в политической, экономической, торговой, военной, военно-технической, гуманитарной и других сферах, реализуемые нами совместные крупномасштабные проекты являются одними из важных факторов, характеризующих наше стратегическое союзничество.
Высоко оцениваю Ваш визит в Азербайджан в ноябре этого года для участия в СОР29, с самыми добрыми впечатлениями вспоминаю нашу искреннюю и теплую встречу, прошедшую в атмосфере взаимного доверия, проведенный нами обмен мнениями.
Еще раз выражаю Вам признательность, желаю крепкого здоровья, счастья, успехов в делах, а братскому народу Турции – неизменного благополучия и процветания», - говорится в послании главы Азербайджана.