20 Դեկտեմբերի 2024 - 14:07
Դեկտեմբերի 20-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովն ընդունել է՝ այցով մեր երկրում գտնվող, գեներալ-լեյտենանտ Թունջայ Ալթուղի գլխավորած՝ Թուրքիայի զինված ուժերի ցամաքային զորքերի հրամանատարության պատվիրակությանը:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ՊՆ-ից, հանդիպմանը Զաքիր Հասանովն ընդգծել է, որ պետությունների ղեկավարների բարեկամական հարաբերությունների շնորհիվ՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև երկկողմ ռազմական համագործակցությունը հասել է ռազմավարական դաշինքի մակարդակի։
Թունջայ Ալթուղը գոհունակություն է հայտնել՝ այցի ընթացքում անցկացված հանդիպումների կապակցությամբ։
Կողմերն ընդգծել են փորձի փոխանակման, համատեղ զինավարժաությունների և փոխայցելությունների կարևորությունը՝ ռազմական համագործակցության հետագա ընդլայնման համար, քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության և մի շարք այլ հարցեր։

• Обсуждены вопросы региональной безопасности между Азербайджаном и Турцией
20 декабря министр обороны Азербайджана генерал-полковник Закир Гасанов принял находящуюся с визитом в нашей стране делегацию командования Сухопутных войск Вооруженных сил Турции во главе с генерал-лейтенантом Тунджаем Алтугом.
Как сообщили Armenia.Az в Минобороны, на встрече Закир Гасанов подчеркнул, что благодаря дружеским отношениям глав государств, двустороннее военное сотрудничество Азербайджана и Турции достигло уровня стратегического союзничества.
Тунджай Алтуг выразил удовлетворение в связи со встречами, проведенными в рамках визита.
Стороны подчеркнули важность обмена опытом, совместных учений и взаимных визитов для дальнейшего расширения военного сотрудничества, обсудили региональную безопасность и ряд других вопросов.