• ԱՀ Պնախարարություն. Հայաստանը նպատակաուղղված հարձակվել է Ադրբեջանի քաղաքացիական բնակչության վրա
Հայաստանը, խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքը, Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմի ժամանակ միտումնավոր հարձակվել է քաղացիական բնակչության վրա։
Ինչպես հայտնում է Report-ը, այս մասին Բաքվում՝ Ժնևի կոնվենցիաների 75-ամյակին նվիրված սեմինարում՝ իր ելույթի ժամանակ ասել է ՊՆ ներկայացուցիչ Սելիմ Ահմեդովը։
Նա նշել է, որ Գյանջա և Բարդա քաղաքների վրա հայկական հրթիռային հարվածների հետևանքով՝ լուրջ վնաս է հասցվել խաղաղ բնակչությանը և օբյեկտներին.
«Գյանջայի վրա Հայաստանի հրթիռային հարձակման արդյունքում վիրավորվել է 174 մարդ։ Նրանցից 61-ը եղել է տղամարդ, 66-ը կին և 47 երեխա։ Բարդայի վրա հարձակման արդյունքում զոհվել է 29 մարդ, որից 19-ը տղամարդ, ութը՝ կին և երկու երեխա։ Այս հարձակման ժամանակ ծանր վիրավորվել է 112 մարդ, այդ թվում՝ 71 տղամարդ, 26 կին և 15 երեխա։ Սրանք բոլորը փաստեր են»:

20 Декабря 2024 - 11:15
Армения, нарушая международное гуманитарное право, целенаправленно атаковала гражданское население во время Второй Карабахской войны.
Как сообщает Report, об этом заявил представитель Министерства обороны Селим Ахмедов во время выступления на семинаре, приуроченном к 75-летию Женевских конвенций в Баку.
Он отметил, что в результате ракетных ударов Армении по городам Гяндже и Барде был нанесен серьезный ущерб гражданскому населению и объектам:
«В результате ракетного удара Армении по Гяндже были ранены 174 человека. Из них 61 мужчина, 66 женщин и 47 детей. В результате атаки на Барду погибли 29 человек, из которых 19 мужчин, восемь женщин и двое детей. Во время этой атаки серьезные ранения получили 112 человек, из них 71 мужчина, 26 женщин и 15 детей. Все это факты».