20 Դեկտեմբերի 2024 - 12:15
Իսլամաբադում Ադրբեջանի դեսպանատունը՝ Պակիստանի մահմեդական ինստիտուտի հետ համատեղ՝ «Շուշան՝ 2024 թվականի իսլամական աշխարհի մշակութային մայրաքաղաք. վկայություններ մահմեդական աշխարհի հարուստ ժառանգության մասին» թեմայով սեմինար է կազմակերպել։
Այս մասին Report-ին հաղորդել են Մահմեդական ինստիտուտից։
Միջոցառումը տեղի է ունեցել Իսլամաբադում Պակիստանի ազգային գրադարանում։ Ելույթ ունեցողների թվում էին՝ Պակիստանում Ադրբեջանի դեսպան Խազար Ֆարհադովը, Պակիստանի մահմեդական ինստիտուտի տնօրեն Սահիբզադե Սուլթան Ահմադ Ալին, Պակիստանում Ուզբեկստանի դեսպան Ալիշեր Թուխտաևը և այլ դիվանագետներ։
Նրանք հիշեցրել են, որ Կրթության, գիտության և մշակույթի համաշխարհային իսլամական կազմակերպությունը (ICESCO) Շուշան հռչակել է՝ 2024 թվականի իսլամական աշխարհի մշակութային մայրաքաղաք։ Այս հեղինակավոր կոչումն ընդգծում է՝ Շուշիի մշակութային խորը նշանակությունը և նրա նշանակալի ներդրումը մահմեդական աշխարհի հարուստ մշակութային ժառանգության մեջ։
Միջոցառման մասնակիցները շեշտը դրել են՝ իսլամական ժառանգության պահպանման և մահմեդական երկրների միջև մշակութային փոխանակման խթանման կարևորության վրա:

20 Декабря 2024 - 10:10
Посольство Азербайджана в Исламабаде совместно с Мусульманским институтом Пакистана организовало семинар на тему «Шуша - культурная столица исламского мира на 2024 год: свидетельство богатого наследия мусульманского мира».
Об этом Armenia.Az сообщили в Мусульманском институте.
Мероприятие прошло в Национальной библиотеке Пакистана в Исламабаде. В числе докладчиков выступили посол Азербайджана в Пакистане Хазар Фархадов, директор Мусульманского института Пакистана Сахибзаде Султан Ахмад Али, посол Узбекистана в Пакистане Алишер Тухтаев и другие дипломаты.
Они напомнили, что Всемирная Исламская организация по вопросам образования, науки и культуры (ICESCO) объявила Шушу культурной столицей исламского мира на 2024 год. Этот престижный титул подчеркивает глубокое культурное значение Шуши, ее значимый вклад в богатое культурное наследие мусульманского мира.
Участники мероприятия акцентировали внимание на важности сохранения исламского наследия и содействия культурному обмену между мусульманскими странами.
Было также отмечено, что Шуша обладает значительным потенциалом как источник вдохновения для будущих поколений и фактор содействия миру, стабильности и сотрудничеству в регионе. Это особенно важно на фоне угроз, с которыми сталкивается исламское культурное наследие в мире.