• Ռեջեփ Թայիբ Էրդողան. Ադրբեջանի՝ D8-ին անդամակցելով մենք այսօր ավելի ուժեղ ենք, քան երեկ
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը ողջունել է՝ ութ զարգացող երկրների տնտեսական համագործակցության կազմակերպությանն (D8) անդամակցելու Ադրբեջանի որոշումը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, դիմելով Կահիրեում D8-ի 11-րդ գագաթնաժողովի մասնակիցներին՝ Թուրքիայի ղեկավարն ուշադրություն է հրավիրել՝ «վերջին տարիներին Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված նշանակալի քայլերի վրա»։
«Ադրբեջանի ընդունմամբ այսօր մեր կազմակերպությունն ավելի ուժեղ է, քան երեկ։ «Ցանկանում եմ եղբայրական Ադրբեջանին ասել՝ «Բարի գալուստ» D-8 ընտանիք»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը։
Նա նշել է, որ D-8-ի ազդեցությունն աշխարհում տարածվում է կազմակերպության շարքերի ընդլայնման շնորհիվ։
Նրա խոսքով՝ կազմակերպությունը պետք է շարունակի իր դռները բաց պահել գործընկերների համար։ Այս առնչությամբ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը հայտարարել է Ինդոնեզիայի պատրաստակամության մասին D-8-ի հետ երկխոսության համար:

20 Декабря 2024 - 09:16
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган приветствовал решение о вступлении Азербайджана в Организацию экономического сотрудничества восьми развивающихся стран (D8).
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, обращаясь к участникам 11-го саммита D8 в Каире, турецкий лидер привлек внимание «к значимым шагам, предпринятым Азербайджаном в последние годы».
«С принятием Азербайджана, сегодня наша организация сильнее, чем вчера. Хотелось бы сказать братскому Азербайджану «Добро пожаловать» в семью D-8», - сказал Президент Турции.
Он отметил, что влияние D-8 в мире распространяется благодаря расширению рядов организации.
По его словам, организация должна и далее держать открытыми свои двери для партнеров. В данной связи Реджеп Тайип Эрдоган сообщил о готовности Индонезии к диалогу с D-8.
Тема принятия Азербайджана в ряды D-8 находится и в центре внимания турецких СМИ.
Медиа-структуры братской страны привлекли внимание к заявлению Министерства иностранных дел Азербайджана по данному вопросу.