19 Դեկտեմբերի 2024 - 14:37
Աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարարությանն առընթեր զբաղվածության պետական գործակալությունը շարունակում է՝ օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ վերադարձած բնակիչներին զբաղվածության ակտիվ ծրագրերին ներգրավելու միջոցառումները։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են նախարարությունում, ներկայումս ապահովված է մինչև 4 հազար մարդու զբաղվածությունը։
Զուգահեռաբար աշխատանքներ են տարվում մասնագիտական ուսուցման դասընթացների կազմակերպման ուղղությամբ, որոնց մասնակցում է 125 բնակիչ։ Բացի այդ, ինքնազբաղվածության ծրագրի շրջանակներում՝ հայրենի հողեր վերադարձած 145 մարդու համար ստեղծվել են փոքր տնտեսություններ։ Նախարարությունում հավելել են, որ ազատագրված տարածքներում շարունակվում են աշխատանքի տոնավաճառները։

• Госагентство обеспечило трудоустройство до 4 тысяч человек на освобожденных территориях
Государственное агентство занятости при Министерстве труда и социальной защиты населения продолжает меры по привлечению жителей, вернувшихся на освобожденные от оккупации территории, к активным программам занятости.
Как сообщили Armenia.Az в министерстве, на сегодняшний день обеспечена занятость до 4 тысяч человек.
Параллельно ведется работа по организации курсов профессиональной подготовки, которые посещают 125 жителей. Кроме этого, в рамках программы самозанятости для 145 человек, вернувшихся на родные земли, созданы небольшие хозяйства. В министерстве добавили, что на освобожденных территориях продолжаются ярмарки труда.