• ՌԴ Նախարարների կաբինետը աջակցել է Բաքվի հետ ՝«Հյուսիս-Հարավ» միջանցքով փոխադրումների մասին համաձայնագրին
19 Դեկտեմբերի 2024 - 11:40
Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունը հավանություն է տվել Մոսկվայի և Բաքվի միջև՝ «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքով (ՄՏՄ) տարանցիկ բեռնափոխադրումների համատեղ զարգացման մասին համաձայնագրի նախագծին:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին ասված է՝ ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի ստորագրած կարգադրության մեջ։
Փաստաթղթում նշվում է, որ համաձայնագրի նպատակն է՝ բարելավել տրանսպորտային կապերի արդյունավետությունը և մեծացնել Հյուսիս-Հարավ» ՄՏՄ-ի արևմտյան երթուղու ներուժը։
Ռուսաստանի Դաշնությունը և Ադրբեջանը տարանցիկ փոխադրումների ընթացքում կապահովեն ապրանքների ազատ տեղաշարժը իրենց տարածքներով՝ հաշվի առնելով փաստաթղթի և երկու երկրների օրենսդրության պահանջները։ Մաքսային հսկողության կանոնները հիմնված կլինեն՝ ինչպես օրենսդրության հետ համաձայնագրերի, այնպես էլ միջազգային պայմանագրերի վրա, որոնց մասնակցում են Մոսկվան և Բաքուն:
Փաստաթուղթը նաև սահմանում է բեռների երաշխավորված ծավալ, որը պետք է տարեկան փոխադրվի Ռուսաստանի Դաշնությունից Ադրբեջան՝ երկաթուղային ենթակառուցվածքի թարմացումից հետո։ 2028 թվականի հունվարի 1-ից այն կկազմի առնվազն 5 մլն տոննա, իսկ համապատասխան որոշման ընդունումից հետո՝ամեն տարի այն կհասցվի 15 մլն տոննայի։

19 Декабря 2024 - 09:19
Правительство РФ одобрило проект соглашения между Москвой и Баку о совместном развитии транзитных грузовых перевозок по международному транспортному коридору (МТК) «Север – Юг».
Как передает ТАСС, это следует из распоряжения, подписанного премьер-министром РФ Михаилом Мишустиным.
В документе указано, что цель соглашения заключается в повышении эффективности транспортных связей и увеличении потенциала западного маршрута МТК «Север – Юг».
РФ и Азербайджан будут обеспечивать свободное перемещение грузов по своим территориям при транзитных перевозках с учетом требований документа и законодательства двух стран. Правила таможенного контроля будут опираться как на соглашение с законодательством, так и на международные договоры, в которых участвуют Москва и Баку.
Документ также устанавливает гарантированный объем грузов, который должен быть перевезен из РФ в Азербайджан ежегодно после обновления железнодорожной инфраструктуры. С 1 января 2028 года он составит минимум 5 млн тонн, а после принятия соответствующего решения вырастет до 15 млн тонн каждый год.
Если Россия за год не перевезла заявленный объем грузов, РЖД будет обязана выплатить компенсацию ЗАО «Азербайджанские железные дороги». Если Баку откажется принять груз в необходимом объеме, выплату получит российская компания.