• Քուրթուլմուշ. Զանգեզուրի միջանցքը կդառնա խաղաղության միջանցք
Զանգեզուրի միջանցքը կդառնա համագործակցության և անվտանգության միջանցք ոչ միայն տարածաշրջանի, այլև մյուս ոչ տարածաշրջանային պետությունների համար։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին այսօր Անկարայում՝ Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է՝ Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահ Նուման Քուրթուլմուշը։
«Անկարան «Զանգեզուրի միջանցքի» նախագծի շուտափույթ իրականացման հույս ունի, որը կդառնա կարևոր տարանցիկ կետ համաշխարհային առևտրի համար: Այս նախագծի շրջանակներում մենք կշարունակենք համապարփակ աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանին»,- ասել է նա։
Ըստ Քուրթուլմուշի՝ Զանգեզուրի միջանցքի բացումը համապատասխանում է ոչ միայն Թուրքիայի և Ադրբեջանի, այլև տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերին։
«Հույս ունենք, որ Զանգեզուրի միջանցքը կդառնա խաղաղության միջանցք։ Թուրքիան և Ադրբեջանը բոլոր ջանքերը գործադրում են՝ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հասնելու համար»,- եզրափակել է նա։

18 Декабря 2024 - 15:51
Зангезурский коридор станет коридором сотрудничества и безопасности не только для стран региона, но и других внерегиональных государств.
Как сообщает Armenia.Az, об этом спикер парламента Турции Нуман Куртулмуш заявил сегодня на совместной пресс-конференции с председателем Милли Меджлиса Азербайджана Сахибой Гафаровой в Анкаре.
«Анкара надеется на скорейшую реализацию проекта Зангезурского коридора, который станет важным транзитным пунктом для мировой торговли. Мы продолжим оказывать Азербайджану всестороннюю поддержку в рамках этого проекта», - заявил он.
По словам Куртулмуша, открытие Зангезурского коридора отвечает интересам не только Турции и Азербайджана, но и всех стран региона.
«Надеемся, что Зангезурский коридор станет коридором мира. Турция и Азербайджан прилагают все усилия для достижения мира и стабильности в регионе», - заключил он.