• ՄՄ-ն՝ ծնողազուրկ երեխաներին առաջին աշխատանքի ընդունվելիս տրվող նպաստների մասին
Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսը երրորդ ընթերցմամբ հավանություն է տվել՝ ծնողազուրկ երեխաներին առաջին աշխատանքի ընդունվելիս տրվող նպաստների ավելացմանը:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, խորհրդարանի այսօրվա լիագումար նիստում քննարկման են դրվել՝ «Ծնողներին կորցրած և ծնողական խնամքից զրկված երեխաների սոցիալական պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխությունները։
Նախագծի համաձայն՝ սոցիալական ապահովության առավել արդյունավետ սկզբունքը կիրառելու և այլ օրենսդրական ակտերին համապատասխանեցնելու համար միանվագ նպաստի չափը ներառում է՝ հագուստի, կոշիկի, փափուկ ապրանքների և սարքավորումների դրամական փոխհատուցում։
Հաշվի առնելով օրենքի գործող տարբերակը և երկրում միջին ամսական անվանական աշխատավարձի չափը (միջին ամսական անվանական աշխատավարձը հանրապետությունում վերջին անգամ հայտարարել էր Պետական վիճակագրության կոմիտեն 1003,5 մանաթ), միանվագ նպաստը. սահմանվել է 6000 մանաթ։

29 Ноября 2024 - 14:47
Милли Меджлис Азербайджана одобрил в третьем чтении увеличение пособия для сирот при их первом трудоустройстве.
Как сообщает Armenia.Az, на сегодняшнем пленарном заседании парламента были вынесены на обсуждение поправки в закон «О социальной защите детей, потерявших родителей и лишенных родительской опеки».
Согласно проекту, в целях применения более эффективного принципа социального обеспечения и приведения в соответствие с другими законодательными актами в сумму единовременного пособия включена денежная компенсация за одежду, обувь, мягкий инвентарь и оборудование.
С учетом текущей редакции закона и размера среднемесячной номинальной заработной платы по стране (последний раз объявленный Государственным комитетом по статистике размер среднемесячной номинальной заработной платы по стране составил 1003,5 маната) единовременное пособие установлено в размере 6 000 манатов.