21 Նոյեմբերի 2024 - 18:09
Միացյալ Նահանգները բարձր են գնահատում COP29-ում Ադրբեջանի նախագահության ջանքերը՝ ջրային ռեսուրսների խնդիրը քաղաքական օրակարգում պահելու և այս ուղղությամբ երկխոսությունը խթանելու համար։
Ինչպես հայտնում է Report-ը, այս մասին ասել է՝ ԱՄՆ ՆԳՆ փոխնախարարի քարտուղարի պաշտոնակատար Լորա Դանիել-Դևիսն COP29-ի շրջանակներում՝ «Նշում ենք ջրի կենսական նշանակությունը կլիմայի, բնության և մարդկանց համար» միջոցառմանը:
Նա ընդգծել է Միացյալ Նահանգներում կարևոր փաստաթղթերի առկայությունը, որոնք աջակցում են կառավարության բոլոր ջանքերին և երկկող նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են ջրի առաջնահերթությունների բացահայտմանը. «Այս փաստաթղթերից առանձնահատուկ նշանակություն ունեն Ջրի համաշխարհային ռազմավարությունը, որն ընդունվել է 2017 թվականին և թարմացվել Բայդենի վարչակազմի կողմից 2022 թվականին, ինչպես նաև 2022 թվականին ներդրված՝ գլոբալ ջրային անվտանգության վերաբերյալ Սպիտակ տան գործողությունների ծրագիրը»։
Անդրադառնալով 2023 թվականին ՄԱԿ-ի ջրային համաժողովին՝ Դանիել-Դևիսը նշել է, որ այդ միջոցառումը կարևոր շրջադարձային կետ է դարձել՝ ջրի խնդիրների լուծման գործում. «Վերջին 40 տարվա ընթացքում առաջին անգամ համաշխարհային մասշտաբով լայնորեն քննարկվեցին ջրի խնդիրները և դրանց լուծման ուղիները։ Միացյալ Նահանգները մեծապես գնահատում են Ադրբեջանի նախագահության ներքո այս գործընթացի շարունակությունը, ջրի հարցերը քաղաքական օրակարգում բարձր մակարդակով պահելը և որպես նախաձեռնություն այս երկխոսությունը խթանելը»:

• Лора Дэниел-Дэвис: США высоко оценивают усилия председательства Азербайджана на COP29
США высоко оценивают усилия председательства Азербайджана на COP29 по поддержанию в политической повестке проблему водных ресурсов и продвижению диалога в этом направлении.
Как сообщает Report, об этом сказала исполняющая обязанности заместителя секретаря Министерства внутренних дел США Лора Дэниел-Дэвис на мероприятии «Отмечаем жизненную линию воды для климата, природы и людей» в рамках COP29.
Она подчеркнула наличие в США важных документов, поддерживающих все правительственные усилия и двусторонние инициативы, направленные на определение водных приоритетов: «Среди этих документов особое значение имеют Глобальная водная стратегия, которая была принята в 2017 году и обновлена администрацией Байдена в 2022 году, а также План действий Белого дома по глобальной водной безопасности, представленный в 2022 году».
Касаясь Водной конференции ООН 2023 года, Дэниел-Дэвис отметила, что это мероприятие стало важным поворотным моментом в решении водных проблем: «Впервые за 40 лет водные проблемы и пути их решения широко обсуждались в мировом масштабе. США высоко ценят продолжение этого процесса под председательством Азербайджана, поддержание водных вопросов на высоком уровне в политической повестке дня и продвижение этого диалога как инициативы».