• ՌԴ ԱԳՆ. Մենք նպատակ ունենք ամրապնդել համագործակցությունը Ադրբեջանի հետ
Բաքվում ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային համաձայնագրի կողմերի COP29 համաժողովը շատ լավ է կազմակերպված։
Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, այս մասին այսօր կայացած ճեպազրույցում ասել է՝ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Հիշեցնելով, որ Ռուսաստանը լայնորեն ներկայացված է եղել COP29-ում, Զախարովան նշել է, որ դա ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ նրա երկիրը՝ կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում ուժերը միավորելու հետևողական կողմնակից է։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտնել է, որ COP29-ում նրա երկրի պատվիրակությունը բարձր մակարդակով ընդունվել է պաշտոնական Բաքվի կողմից.
«Մենք վստահ ենք, որ COP-ի անցկացումը Ադրբեջանում կբարձրացնի Բաքվի հեղինակությունը միջազգային ասպարեզում, հատկապես, երբ միջոցառմանը ցուցադրվում են նման արդյունքներ, հաջողություններ և մակարդակ։ Մենք նպատակ ունենք շարունակել ամրապնդել համագործակցությունը Ադրբեջանի և բոլոր շահագրգիռ երկրների հետ՝ կլիմայի փոփոխության հարցում»,- ընդգծել է Զախարովան։

• МИД России: Мы нацелены на укрепление сотрудничества с Азербайджаном
Проводимая в Баку конференция сторон Рамочного соглашения ООН по изменению климата COP29 прекрасно организована.
Как сообщает АПА, об этом на сегодняшнем брифинге сказала официальный представитель МИД России Мария Захарова.
Напомнив, что Россия была широко представлена на COP29, Захарова отметила, что это еще раз доказывает, что ее страна является последовательным сторонником объединения усилий в борьбе с изменением климата.
Представитель МИД России сообщила, что делегация ее страны на COP29 была на высоком уровне принята официальным Баку:
«Уверены, что проведение СОР в Азербайджане повысит репутацию Баку на международной арене. В особенности, когда на мероприятии демонстрируются такие результаты, успехи и уровень. Мы нацелены на продолжение укрепления сотрудничества с Азербайджаном и всеми другими заинтересованными странами по климату», — подчеркнула Захарова.