15 Նոյեմբերի 2024 - 14:10
Ադրբեջանը COP29-ի ընթացքում կարող է հայտարարել՝ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների վերաբերյալ անցկացվող աճուրդի արդյունքները։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ի թղթակիցը, այս մասին հայտարարել է՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Ռուսաստանի, Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների դեպարտամենտի տնօրեն Աիդա Սիտդիկովան։
«ՎԶԵԲ-ը վերականգնվող էներգիայի վերաբերյալ աճուրդներ է մշակում 14 երկրներում: Դրանցից երեքը գտնվում են Կենտրոնական Ասիայում և Ադրբեջանում՝ Ուզբեկստան, Ղազախստան և Ադրբեջան։ Ադրբեջանը հուսով է, որ կհայտարարի՝ COP29-ում ՎԶԵԲ-ի աջակցությամբ անցկացված իր առաջին աճուրդի արդյունքները», - ուրբաթ օրը ասել է Սիտդիկովան՝ Կենտրոնական Ասիայի համար էներգետիկ անցման վերաբերյալ COP29-ի շրջանակներում ներդրումային ֆորումում:

• ЕБРР: Азербайджан может объявить результаты «зеленого» аукциона на COP29
Азербайджан во время проведения COP29 может объявить результаты проведения аукциона по возобновляемым источникам энергии.
Как передает корреспондент Armenia.Az, об этом заявила директор департамента энергетики и природных ресурсов по России, Кавказу и Центральной Азии Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Аида Ситдикова.
«ЕБРР разрабатывает аукционы по возобновляемым источникам энергии в 14 странах. Три из них находятся в Центральной Азии и Азербайджане: Узбекистан, Казахстан и Азербайджан. Азербайджан, надеюсь, объявит результаты своего первого аукциона, проведенного при поддержке ЕБРР, на COP29», — сказала Ситдикова в пятницу на инвестиционном форуме в рамках COP29 по энергетическому переходу для Центральной Азии.