• ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկ. Ադրբեջանը փաստաթղթեր է պատրաստում Աթեշգահի տաճարը ներառելու համար
04 Նոյեմբերի 2024 - 10:13
Ադրբեջանը փաստաթղթեր է պատրաստում Աթեշգահի տաճարը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում ներառելու համար։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, Զբոսաշրջության պետական գործակալությունը սկսել է համապատասխան փաստաթղթի պատրաստումը։
Նշենք, որ Աթեշգահի տաճարն արդեն ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ժամանակավոր ցանկում։ Համաշխարհային ժառանգության ցանկում կա Ադրբեջանի հինգ հուշարձան, իսկ ժամանակավոր ցուցակում՝ 10:
Ադրբեջանի նախագահի հրամանագրով Աթեշգահի համալիրի շուրջ ստեղծվել է բացօթյա թանգարան, իսկ համալիրը հռչակվել է Պետական պատմաճարտարապետական արգելոց։ Տարեկան միջինը 145 հազար մարդ է այցելում թանգարան։ 1998 թվականին տաճարը ներկայացվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտների ցանկում ընդգրկելու համար։

• Список всемирного наследия ЮНЕСКО: Азербайджан готовит документы для включения храма «Атешгях»
Как сообщает Armenia.Az, Государственное агентство по туризму приступило к подготовке номинационного документа.
Отметим, что храм «Атешгях» уже включен во временный список ЮНЕСКО. В Списке всемирного наследия числятся пять памятников Азербайджана, а во временном — 10.
Согласно указу президента Азербайджана, вокруг комплекса «Атешгях» создан музей под открытым небом, комплекс объявлен Государственным историко-архитектурным заповедником. Ежегодно музей посещают в среднем 145 тыс. человек. В 1998 году храм был представлен в ЮНЕСКО для внесения в Список объектов Всемирного наследия.