• Ադրբեջանն ազատված է Թուրքիայի կողմից սահմանված բարձրացված մաքսատուրքերից
Թուրքիայի կառավարության որոշմամբ ավելացվել են՝ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) անդամ չհանդիսացող երկրներից պլաստմասսե արտադրանքի որոշակի տեսակների ներմուծման մաքսատուրքերը։ Բացառություն է արվել միայն Ադրբեջանի համար։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ ներմուծման ռեժիմը փոխելու մասին նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի կարգադրությունը հրապարակվել է Թուրքիայի կառավարության պաշտոնական տեղեկագրում՝ Resmi Gazete-ում։
Թուրքիայի առևտրի նախարարության տվյալներով՝ մաքսատուրքերի բարձրացումը պայմանավորված է ներքին արտադրությունը պաշտպանելու և խթանելու ու երկրի առևտրային դեֆիցիտը նվազեցնելու ցանկությամբ։
Կառավարության որոշմամբ՝ ԱՀԿ անդամ չհանդիսացող երկրներից (բացառությամբ Ադրբեջանի) ներկրվող մեկ տոննա պլաստմասսայե արտադրանքի վրա լրացուցիչ մաքսատուրք կգանձվի 50-400 դոլարի սահմաններում։

• Азербайджан освобожден от повышения таможенных пошлин, введенных Турцией
Решением правительства Турции повышены таможенные пошлины на ввоз отдельных видов пластиковой продукции из стран, не являющихся членами Всемирной торговой организации (ВТО). Исключение сделано лишь для Азербайджана.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, распоряжение президента Реджепа Тайипа Эрдогана об изменении режима импорта опубликовано в официальном вестнике турецкого правительства — Resmi Gazete.
По данным Минторга Турции, повышение таможенных пошлин обусловлено стремлением к защите и стимулированию отечественного производства и снижению дефицита торгового баланса страны.
Согласно решению правительства, на тонну пластиковой продукции, импортируемой из стран, не входящих в ВТО (за исключением Азербайджана), будет взыматься дополнительная пошлина в размере от 50 до 400 долларов.