• Միրզոյանը COP29-ի հրավեր է ստացել
Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը հրավեր է ստացել մասնակցելու՝ Բաքվում կայանալիք ՄԱԿ-ի կլիմայական համաժողովին (COP29): Այս մասին Factor.am պորտալին հայտնել է Հանրապետության փոխարտգործնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը։
«Այս հարցը քննարկվում է մի քանի առումներով՝ թե՛ խաղաղության հաստատման, թե՛ հումանիտար խնդիրների լուծման, թե՛ միջոցառման օրակարգի հետ կապված։ Դուք գիտեք, որ սա կլիմայի փոփոխությանը նվիրված ամենահեղինակավոր միջազգային միջոցառումն է։ Հաշվի առնելով բոլոր այն հանգամանքները, որոնք ես նշեցի, մենք շուտով որոշում կկայացնենք, թե Հայաստանը ինչ մակարդակով է ներկայացվելու»,- նշել է նա։
Հարցին, թե հնարավո՞ր է Միրզոյանի ներկայությունը COP29-ին, Հովհաննիսյանը պատասխանել է, որ «ոչ մի տարբերակ չի բացառվում» և հավելել, որ «ամեն ինչ կախված է առաջիկա շաբաթների զարգացումներից»։

• Мирзоян получил приглашение на COP29
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян получил приглашение принять участие в климатической конференции ООН (COP29) в Баку. Об этом сообщил порталу Factor.am замглавы МИД республики Паруйр Ованнисян.
«Этот вопрос обсуждается в нескольких аспектах как в целях установления мира, решения гуманитарных вопросов, так и в связи с повесткой дня мероприятия. Вы знаете, что это самое престижное международное мероприятие, посвященное изменению климата. Учитывая все обстоятельства, которые я упомянул, в ближайшее время мы примем решение, на каком уровне будет представлена Армения», - отметил он.
На вопрос, возможно ли присутствие Мирзояна на COP29, Ованнисян ответил, что «не исключен ни один вариант», и добавил, что «все зависит от развития событий в ближайшие недели».