• Այխան Հաջիզադե. Ադրբեջանում բոլոր հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները լիովին ապահովված են
Միացյալ Նահանգներն իրավունք չունեն օգտագործել մարդու իրավունքների խնդիրները որպես այլ երկրի ներքին գործերին, հետաքննության գործընթացներին կամ դատական համակարգի անկախությանը միջամտելու գործիք:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին X սոցիալական ցանցի իր հաշվում գրել է՝ ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանում լիովին ապահովված են բոլոր հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները։
«Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանում, ինչպես և ԱՄՆ-ում, հանցավոր արարքների համար պատիժ կրող անձինք ենթարկվում են օրենքին և ռեժիմի պահանջներին՝ առանց որևէ խտրականության իրենց պատիժը կրելու համար։ Որոշ օտարերկրյա կառավարությունների և քաղաքական գործիչների հայտարարությունները՝ ներքին օրենսդրությամբ քրեական դատարաններում դատապարտված անձանց ազատ արձակելու անհրաժեշտության մասին՝ կասկածի տակ են դնում նրանց հավատարմությունը օրենքի գերակայությանը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Մարկ Լիբբին հանդիպել է Գուբադ Իբադօղլուի հետ, ինչի մասին գրել է սոցցանցում:

• Айхан Гаджизаде: В Азербайджане полностью обеспечены все фундаментальные права и свободы
США не имеют права использовать вопросы прав человека как инструмент для вмешательства во внутренние дела другой страны, в процессы расследования или независимость судебной системы.
Как передает Armenia.Az, об этом глава пресс-службы Министерства иностранных дел Айхан Гаджизаде написал в своем аккаунте в соцсети X.
Он отметил, что в Азербайджане полностью обеспечены все фундаментальные права и свободы.
«В то же время, в Азербайджане, как и в США, лица, отбывающие наказание за преступные действия, подчиняются закону и требованиям режима отбывания наказания без какой-либо дискриминации. Заявления представителей некоторых иностранных правительств и политиков о необходимости освободить лиц, осужденных судом по уголовным делам на основании национального законодательства, ставят под сомнение их приверженность верховенству закона», - говорится в публикации.
Напомним, что посол США в Азербайджане Марк Либби встретился с Губадом Ибадоглу, о чем написал в соцсети Х.