• ՔՆԽ. Ֆրանսիան ցանկանում էր արհեստականորեն ավելացնել ընտրազանգվածը Նոր Կալեդոնիայում
Ֆրանսիան ցանկանում էր արհեստականորեն ավելացնել ընտրազանգվածը Նոր Կալեդոնիայում և օգտագործել այն իր շահերի համար։ Անցկացված ակցիաները կասեցրեցին այս գործընթացը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է՝ Բաքվի նախաձեռնող խմբի գործադիր տնօրեն Աբբաս Աբբասովը։
Նա նշել է, որ Ֆրանսիան անհիմն կերպով զորքեր է ուղարկում Նոր Կալեդոնիա և այստեղ պարետային ժամ է կիրառում։ Աբբաս Աբասովի խոսքով, խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում ֆրանսիական բանակի ներկայությունը ծառայում է այս երկրի աշխարհառազմավարական նպատակներին. «3-5 տարի հետո մենք կարող ենք ականատես լինել Նոր Կալեդոնիայում ակցիաների դրական արդյունքների։ Բաքվի նախաձեռնող խմբի գործունեությունը և Ֆրանսիայի գործողությունների կոշտ քննադատությունը նույնպես կազդեն այս գործընթացի վրա»։

• БИГ: Франция хотела искусственно увеличить электорат в Новой Каледонии
Франция хотела искусственно увеличить электорат в Новой Каледонии и использовать его в своих интересах. Проведенные акции пресекли этот процесс.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил исполнительный директор Бакинской инициативной группы Аббас Аббасов на сегодняшней пресс-конференции.
Он отметил, что Франция необоснованно вводит войска в Новую Каледонию и применяет здесь комендантский час. По словам Аббаса Аббасова, присутствие французской армии в тихоокеанском регионе служит геостратегическим целям этой страны: «Через 3-5 лет мы можем стать свидетелями положительных результатов акций в Новой Каледонии. Деятельность Бакинской инициативной группы, жесткая критика действий Франции также окажут влияние на этот процесс».