25 0Հոկտեմբերի 2024 - 14:39
Առաջիկայում Հայաստանի և Թուրքիայի համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչները կհանդիպեն՝ գնահատելու Գյումրի-Կարս երկաթուղու շահագործման վերսկսման պայմանները։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հայկական ԶԼՄ-ներին հղումով, այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում հայտարարել է՝ խորհրդարանի փոխխոսնակ, Թուրքիայի հետ բանակցություններում Հայաստանի հատուկ բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանը՝ հավելելով, սակայն, որ հանդիպման օրը դեռ նշանակված չէ։
«Ինչպես մենք նախկինում դա արել ենք, օրինակ՝ Մարգարայի կամրջի վերաբերյալ համատեղ ուսումնասիրությունը։ Հայաստանի և Թուրքիայի գերատեսչությունների ներկայացուցիչները շուտով կհանդիպեն՝ այս համաձայնագիրը կյանքի կոչելու համար, նկատի ունեմ Գյումրի-Կարս երկաթուղու աշխատանքը վերսկսելու համար անհրաժեշտ պայմանների գնահատումը»,- հայտարարել է Ռուբինյանը։

• Рубинян: Ожидается встреча представителей Армении и Турции
Представители соответствующих ведомств Армении и Турции в ближайшее время встретятся для оценки условий возобновления работы железной дороги Гюмри-Карс.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил в интервью радиостанции «Свобода» вице-спикер парламента, спецпосланник Армении на переговорах с Турцией Рубен Рубинян, добавив, однако, что день встречи еще не назначен.
«Как ранее мы это делали, например, совместное исследование по мосту Маргара. Представители ведомств Армении и Турции вскоре встретятся с целью реализации данной договоренности, имею в виду оценку условий, необходимых для возобновления работы железной дороги Гюмри-Карс», — заявил Рубинян.