• Ադրբեջանին ու Վրաստանին կոչ են արել միավորվել ընդդեմ Արևմուտքի ճնշման
Արևմուտքի ճնշումը չի կարողանա խանգարել Վրաստանում պետականության և ինքնիշխանության սկզբունքներով առաջնորդվող կազմակերպությունների գործունեությանը։
Այս մասին Report-ին հայտարարել է՝ Ադրբեջանի ՈԿԿ-ների ֆորումի խորհրդի նախագահ Ռամիլ Իսկենդերլին։
Նա հիշեցրել է, որ հոկտեմբերի 21-ին Թբիլիսիում Ազգային ֆորումի նախաձեռնությամբ անցկացված ՝ «Վրաստանի և Ադրբեջանի ՈԿԿ-ների հանրային մասնակցության վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակում» համաժողովում գլխավորը երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների թեման է եղել։
«Ադրբեջանն ու Վրաստանը՝ որպես աշխարհաքաղաքական դաշնակիցներ, ինչպես նաև երկու երկրների փորձագետները պետք է միավորեն ուժերը՝ դիմակայելու Արևմուտքի ճնշմանը։ Արևմտյան ԶԼՄ-ները և քաղաքական ինստիտուտները պարբերաբար հայտարարություններ են անում Վրաստանի վերաբերյալ, և սպասվում է, որ այդ ճնշումը կավելանա ընտրությունների նախաղեմին։
Մենք՝ Ադրբեջանի ոչ կառավարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներս, ուշադիր հետևում ենք Վրաստանում ընթացիկ իրավիճակին։ Մենք ակտիվորեն համագործակցում ենք վրացական ՈԿԿ-ների հետ, որոնք ակտիվորեն աշխատում են պաշտպանելու Վրաստանի ազգային և հոգևոր արժեքներն ու անկախությունը՝ հիմնվելով պետականության և ինքնիշխանության սկզբունքների վրա։ Մեր համատեղ միջոցառումը հաստատում է դա»,- ասել է Իսկենդերլին։

• Азербайджан и Грузию призвали к единству против западного давления
Давление Запада не сможет помешать деятельности организаций в Грузии, руководствующихся принципами государственности и суверенитета.
Об этом Armenia.Az заявил председатель правления Национального Форума НПО Азербайджана Рамиль Искендерли.
Он напомнил, что тема дружественных отношений между двумя странами была основной на конференции «Обмен информацией об общественном участии НПО Грузии и Азербайджана», проведенной по инициативе Национального форума 21 октября в Тбилиси.
«Азербайджан и Грузия, как геополитические союзники, а также эксперты из двух стран должны объединить усилия для противостояния давлению Запада. В западных СМИ и политических институтах регулярно появляются заявления по Грузии, и ожидается усиление этого давления в преддверии выборов.
Мы, представители азербайджанских неправительственных организаций, внимательно следим за текущей ситуацией в Грузии. Мы активно сотрудничаем с грузинскими НПО, которые активно работают над защитой национально-духовных ценностей и независимости Грузии, основываясь на принципах государственности и суверенитета. Наше совместное мероприятие тому подтверждение», - сказал Искендерли.