• Բայրամովը Քարփենթերի հետ քննարկել է տարածաշրջանային հարցեր
Հոկտեմբերի 21-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնական և Ազգային անվտանգության խորհրդի՝ Եվրոպայի հարցերով ավագ տնօրեն Մայքլ Քարփենթերի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ և տարածաշրջանային հարցեր, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ներկա վիճակը և հեռանկարները։
Նշվել է Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև երկկողմ հարաբերություններում դրական դինամիկայի հասնելու ուղղությամբ ջանքերի ավելացման և հետագա համագործակցության հեռանկարների որոշման կարևորությունը:
Ջեյհուն Բայրամովն իր զրուցակցին տեղեկացրել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կարգավորման գործընթացի և խաղաղության պայմանագրի, ինչպես նաև վերջերս Ստամբուլում կայացած հանդիպման արդյունքների մասին։ Նա ընդգծել է, որ չնայած խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններում զգալի առաջընթացին, շարունակում է մնալ դրա ստորագրման ամենալուրջ խոչընդոտը, այն է՝ Հայաստանի Սահմանադրության մեջ և մի շարք իրավաքաղաքական փաստաթղթերում Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների առկայությունը:

• Байрамов обсудил региональные вопросы с Карпентером
21 октября министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретился со специальным помощником президента США и старшим директором Совета национальной безопасности по Европе Майклом Карпентером.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на встрече обсуждались двусторонние и региональные вопросы, текущее состояние и перспективы процесса нормализации между Азербайджаном и Арменией.
Было отмечено значение наращивания усилий для достижения положительной динамики в двусторонних отношениях между Азербайджаном и США и определению перспектив дальнейшего сотрудничества.
Джейхун Байрамов проинформировал собеседника о процессе нормализации и мирном договоре между Азербайджаном и Арменией, а также о результатах недавней стамбульской встречи. Он подчеркнул, что несмотря на значительный прогресс в переговорах по мирному договору, остается самое серьезное препятствие для его подписания - продолжение территориальных претензий к Азербайджану в Конституции и ряде юридических и политических документов Армении.
На встрече также состоялся обмен мнениями по региональным вопросам, представляющим взаимный интерес.