• Հուսեյնով. Համաշխարհային լրատվամիջոցները փորձում են փոխել օրակարգը Ադրբեջանի դեմ
Համաշխարհային լրատվամիջոցներում փորձ է արվում փոխել քաղաքական օրակարգը և օգտագործել այն Ադրբեջանի դեմ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Միլլի Մեջլիսում «Հիբրիդային սպառնալիքներ COP29-ի դեմ» թեմայով հանրային քննարկումների ժամանակ ասել է Սոցիալական հետազոտությունների կենտրոնի բաժնի ղեկավար Իլյաս Հուսեյնովը։
Նրա խոսքով, Բաքվի վրա շարունակվող հարձակումների պատճառը կապված է COP29-ի հետ, քանի որ որոշ զարգացած երկրներ ձգտում են խուսափել նոր ֆինանսական պարտավորություններից՝ կլիմայական գործողությունների շրջանակներում:
«Նախապես որոշված էր, որ մինչև 2020 թվականը կլիմայի ֆինանսավորման ծավալը կկազմի 100 միլիարդ դոլար։ Այժմ նախատեսվում է այդ գումարը հասցնել 1 տրլն դոլարի։ Բաքվում կայանալիք COP29 համաժողովում ֆինանսական հարցերի քննարկումը թույլ կտա հասնել կոնկրետ արդյունքների։ Սա է, որ որոշ երկրներում մտահոգություն է առաջացնում»,- ասել է Հուսեյնովը:

• Гусейнов: Мировые СМИ пытаются изменить повестку дня против Азербайджана
В мировых средствах массовой информации предпринимаются попытки изменить политическую повестку дня и использовать ее против Азербайджана.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил руководитель сектора Центра социальных исследований Ильяс Гусейнов на общественных обсуждениях «Гибридные угрозы против COP29» в Милли Меджлисе.
По его словам, причина продолжающихся нападок на Баку связана с проведением COP29, поскольку некоторые развитые страны стремятся уклониться от новых финансовых обязательств в рамках климатических мероприятий.
«Ранее было определено, что до 2020 года объем климатического финансирования составит 100 млрд долларов США. Сейчас же планируется увеличить эту сумму до 1 трлн долларов. На конференции COP29, которая пройдет в Баку, обсуждение финансовых вопросов позволит достичь конкретных результатов. Это и вызывает беспокойство у некоторых стран», — сказал Гусейнов.