• Սիմոնյանը խոստովանել է, որ Ադրբեջանը գործել է ՄԱԿ-ի բանաձևերի հիման վրա
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Նրա խոսքով, Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ աշխարհը հայկական կողմի ուզած ձևով չարձագանքեց այդ պատերազմին։
«Մենք շատ նեղսրտում էինք, երբ որ Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմը սկսվեց, թե ինչի աշխարհը մեր ուզած ձևով չէր արձագանքում այդ պատերազմին։ Իսկ պատճառը նաև լեգիտիմության պակասն էր, մեր կողմի լեգիտիմության պակասն էր։ Ադրբեջանն արեց Ղարաբաղում մի գործողություն, որի տակ ինքն ուներ առնվազն 3-4 ՄԱԿ-ի բանաձև», - խոստովանել է Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը։
Սիմոնյանը նաև նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նկատմամբ թշնամաբար տրամադրված երկրները ցանկանում են, որ խաղաղ բանակցությունները մտնեն փակուղի։
«Մենք չպետք է թույլ տանք, որ խաղաղ գործընթացը [Երևանի և Բաքվի միջև] մտնի փակուղի։ Դա հենց այն է, ինչ ցանկանում են այն երկրները, որոնք թշնամաբար են տրամադրված Հայաստանի, իսկ միգուցե Ադրբեջանի նկատմամբ»,- ընդգծել է Ալեն Սիմոնյանը։
Նա անդրադարձել է նաև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները «3+3» հարթակի շրջանակներում ավարտելու առաջարկին։
«Կարծում եմ, որ մենք կդիտարկենք այս տարբերակը, թեև ես, անկեղծ ասած, չեմ հասկանում, թե ինչու է մեզ անհրաժեշտ այլ ձևաչափ, քան այն, ինչ եղել է կամ կա»,- հավելել է նա։

• Симонян признал, что Азербайджан действовал на основе резолюций ООН
Как передает Armenia.Az, об этом заявил председатель парламента Армении Ален Симонян в интервью радио «Азатутюн».
По его словам, армянская сторона не получила желаемой реакции от мирового сообщества во время Второй Карабахской войны.
«Когда началась вторая Карабахская война, мы очень расстроились, потому что мир отреагировал на эту войну не так, как мы хотели. И причиной было еще и отсутствие легитимности, отсутствие легитимности с нашей стороны. Азербайджан провел операцию в Карабахе, по которой имел как минимум 3-4 резолюции ООН», — признался армянский спикер.
Симонян также отметил, что страны, враждебно настроенные по отношению к Армении и Азербайджану, хотят, чтобы мирные переговоры зашли в тупик.
«Мы не должны допустить, чтобы мирный процесс [между Ереваном и Баку] зашел в тупик. Именно этого хотят страны, которые враждебно настроены по отношению к Армении, а может быть, и к Азербайджану», — подчеркнул А. Симонян.
Он также коснулся предложения завершить переговоры по заключению мирного договора в рамках платформы «3+3».
«Я думаю, мы рассмотрим такой вариант, хотя я, честно говоря, не понимаю, зачем нам нужен какой-то другой формат, кроме того, который существовал или существует», — добавил армянский спикер.