• Մինջիվան ավանի ազատագրումից անցել է 4 տարի
Ինչպես հիշեցնում է Armenia.Az-ը, հայ զավթիչներից Ադրբեջանի հնագույն բնակավայրերից մեկի ազատագրումից անցել է 4 տարի։
2020 թվականի այս օրը բացի Մինջիվան ավանից ազատագրվել են Զանգիլանի շրջանի Բաբայլը, Ուչունջու Աղալը, Սարըլ, Խումարլը, Հաջալլը, Խուրամա, Ջահանգիրբեյլի, Թուրաբադ, Իչերի Մուշլան, Գըրագ Մուշլան, Մելիքլի, Ուդգյուն, Բահարլը, Ջաբրայիլի շրջանի Բալյանդ, Փապը, Թուլուս, Թինլի, Ֆիզուլիի շրջանի Գեջյագոզլու, Աշաղը Սեյդահմեդլի և Զյարգյար գյուղերը։
Ազատագրված բոլոր տարածքներում բարձրացվել է Ադրբեջանի եռագույն դրոշը։
Նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից 2020 թվականի դեկտեմբերի 25-ին և 2021 թվականի հունիսի 24-ին ստորագրված կարգադրությունների համաձայն՝ մի խումբ զինծառայողներ պարգևատրվել են «Զանգիլանի ազատագրման համար» մեդալներով։ Շրջանի, այդ թվում՝ Մինջիվան ավանի ազատագրման մարտերում տասնյակ հազարավոր զինծառայողներ ցուցաբերել են անձնական խիզախություն ու քաջություն և արժանացել են այս պարգևին։
2020 թվականի նոյեմբերի 8-ին Մինջիվան ավանում բացվել է Պետական սահմանապահ ծառայության սահմանային ուղեկալ։ Այստեղ բարձրացվել է Ադրբեջանի Պետական դրոշը, սահմանապահները սկսել են մարտական հերթապահություն։
2021 թվականի ապրիլի 26-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիևան և նրանց դուստր Լեյլա Ալիևան այցելել են Մինջիվան։
Նշենք, որ Մինջիվան ավանը գտնվում է Արազ գետի ափին։ Այն ձևավորվել է 1795-1798 թվականներին՝ Հարավային Ադրբեջանի Մինջիվան գյուղից այստեղ ընտանիքների վերաբնակեցվելուց հետո։ 19-րդ դարում Զանգեզուրի գավառում այս անունով երկու գյուղ է գրանցվել։
Մինջիվանը Հայաստանի զինված ուժերի կողմից օկուպացվել է 1993 թվականին: Մինչ օկուպացումը ավանի տարածքում գործում էին դպրոցներ, գրադարաններ, մանկապարտեզներ, երկաթուղային կայարան։ Առաջին Ղարաբաղյան պատերազմից հետո հայերը գյուղում ավերեցին ամեն ինչ, ապամոնտաժեցին երկաթգիծը։ Ռելսերի մի մասը վաճառվել է, մյուսը օգտագործվել է հակատանկային ամրություններ ստեղծելու համար։

• Минуло четыре года со дня освобождения поселка Миндживан от оккупации
Сегодня - 21 октября - День освобождения поселка Миндживан Зангиланского района от армянской оккупации.
Как напоминает Armenia.Az, со времени освобождения одного из древних населенных пунктов Азербайджана от армянских захватчиков прошло 4 года.
В этот же день в 2020 году, наряду с поселком Миндживан, были освобождены села Бабайлы, Учюнджю Агалы, Сарыл, Хумарлы, Гаджаллы, Хурама, Джахангирбейли, Турабад, Ичери Мушлан, Гыраг Мушлан, Меликли, Удгюн, Бахарлы Зангиланского района, села Балйянд, Папы, Тулус, Тинли Джебраильского района, села Геджягёзлю, Ашагы Сеидахмедли и Зяргяр Физулинского района.
На всех освобожденных территориях был водружен трехцветный флаг Азербайджана. Согласно распоряжениям, подписанным президентом Ильхамом Алиевым 25 декабря 2020 года и 24 июня 2021 года, группа военнослужащих была награждена медалями «За освобождение Зангилана». Десятки тысяч военнослужащих проявили личное мужество и отвагу в боях по освобождению района, в том числе поселка Миндживан, и были удостоены этой награды.
8 ноября 2020 года в поселке Миндживан была открыта пограничная застава Государственной пограничной службы. Здесь был поднят Государственный флаг Азербайджана, и пограничники приступили к боевому дежурству.
26 апреля 2021 года президент Азербайджана Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Лейла Алиева побывали в Миндживане.
Отметим, что поселок Миндживан расположен на берегу реки Араз. Он был образован в 1795-1798 годах после переселения сюда семей из села Миндживан в Южном Азербайджане. В XIX веке в Зангезурском уезде были зарегистрированы две деревни под таким названием.
Миндживан был оккупирован вооруженными силами Армении в 1993 году. До оккупации на территории поселка располагались школы, библиотеки, детские сады, железнодорожная станция. После Первой Карабахской войны армяне разрушили все в поселке, разобрали железную дорогу. Часть рельсов была продана, другая использована для создания противотанковых укреплений.