• Էրդողանն ընդունել է Ադրբեջանի, Ռուսաստանի, Իրանի և Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարներին
Թուրքիան կշարունակի լիարժեք աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայուն խաղաղություն հաստատելու ջանքերին։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը Ստամբուլում «3+3» տարածաշրջանային հարթակի մասնակից երկրների արտգործնախարարների հետ հանդիպմանը։
«Տարածաշրջանում իրադարձությունների զարգացումը պահանջում է համագործակցության և համերաշխության ամրապնդում, իսկ հարթակը ինստիտուցիոնալ կառույցի վերածելը երկխոսության մեխանիզմն ավելի արդյունավետ կդարձնի»,- Էրդողանի խոսքերն է մեջբերում նրա մամուլի ծառայությունը։
Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան մեծ նշանակություն է տալիս «3+3» հարթակին, որը կոչված է ապահովելու տարածաշրջանային խնդիրների լուծումը երկրների միջև ուղիղ երկխոսության միջոցով։ «Ուրախալի է տեսնել, թե ինչպես է փոխվում Հարավային Կովկասի դեմքը դեպի կայուն խաղաղություն», - ասել է նա։

• Эрдоган принял глав МИД Азербайджана, России, Ирана и Армении
Турция продолжит оказывать всестороннюю поддержку усилиям по установлению прочного мира между Азербайджаном и Арменией.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на встрече с главами МИД стран-участниц региональной платформы «3+3» в Стамбуле.
«Развитие событий в регионе требует укрепления сотрудничества и солидарности, а преобразование платформы в институциональную структуру сделает механизм диалога более эффективным», - приводит слова Эрдогана его пресс-служба.
Эрдоган заявил, что Турция придает большое значение платформе «3+3», которая призвана обеспечить решение региональных проблем путем прямого диалога между странами. Отрадно видеть, как меняется облик Южного Кавказа на пути к прочному миру, сказал он.