• Բայրամով. Հայաստանը պետք է բարեփոխի Սահմանադրությունը՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու համար
18 0Հոկտեմբերի 2024 - 15:53
Հայաստանը պետք է անհրաժեշտ փոփոխություններ կատարի իր Սահմանադրության մեջ՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու համար։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությանը, այս մասին հայտարարել է նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ ելույթ ունենալով Ստամբուլում կայացած «3+3» տարածաշրջանային խորհրդատվական ձևաչափով հանդիպման ժամանակ։
Բայրամովն իր գործընկերների հետ կիսվել է տարբեր բնագավառներում, այդ թվում՝ անվտանգության, տնտեսության, առևտրի, էներգետիկայի, տրանսպորտի, կապի և շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունների ընդհանուր մարտահրավերների փոխակերպման Ադրբեջանի տեսլականով:
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու համար Հայաստանը պետք է բարեփոխի Սահմանադրությունը և դրանով իսկ «վերացնի նախկին հակամարտության նարատիվների և կառույցների մնացորդները»։

• Байрамов: Армения должна внести поправки в Конституцию для достижения устойчивого мира в регионе
Армения должна внести необходимые поправки в свою Конституцию для достижения устойчивого мира в регионе Южного Кавказа.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на МИД Азербайджана, об этом заявил министр Джейхун Байрамов, выступая на заседании регионального консультативного формата «3+3» в Стамбуле.
Сообщается, что Байрамов рассказал своим коллегам о видении Азербайджана по преобразованию общих вызовов в возможности сотрудничества в различных областях, включая безопасность, экономику, торговлю, энергетику, транспорт, связь, защита окружающей среды.
Министр также подчеркнул, что для достижения устойчивого мира в регионе Южного Кавказа Армения должна внести изменения в Конституцию и тем самым «устранить остатки нарративов и структур бывшего конфликта».