• Ղարաբաղում կստեղծվեն էլեկտրական մեքենաների լիցքավորման տասնյակ կետեր
Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում նախատեսվում է ստեղծել էլեկտրական մեքենաների լիցքավորման առնվազն 20 կայան։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովի հոդվածում, որը հրապարակվել է «Ադրբեջան» թերթում։
Նախարարը նշել է, որ նախագահ Իլհամ Ալիևի «Էլեկտրաշարժիչով տրանսպորտային միջոցների օգտագործումը խթանելու մասին» կարգադրության համաձայն, նախատեսվում է Բաքվում և նրա շրջակայքում ստեղծել 77 լիցքավորման կետ, 70-ը հիմնական մայրուղիներում և առնվազն 20-ը ազատագրված տարածքները։
Շահբազովն ընդգծել է, որ Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի 29-րդ նստաշրջանի (COP29) շրջանակներում, որը տեղի կունենա այս տարվա նոյեմբերին Բաքվում, ադրբեջանական կողմը կներկայացնի «Էլեկտրաշարժունակության ազգային պլանը»: Այդ պլանը ներառում է երկու փուլ. առաջին ընդգրկում է 2024-2027 թվականները, իսկ երկրորդը՝ 2027 թվականից հետո։

• В Карабахе создадут десятки пунктов зарядки электромобилей
На освобожденных территориях Азербайджана планируется создание не менее 20 станций зарядки электромобилей.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в статье министра энергетики Пярвиза Шахбазова, опубликованной в газете «Азербайджан».
Министр отметил, что в соответствии с распоряжением президента Ильхама Алиева «О стимулировании использования транспортных средств с электродвигателем», планируется создание 77 пунктов зарядки в Баку и его окрестностях, 70 - на основных магистралях, и не менее 20 на освобожденных территориях.
Шахбазов подчеркнул, что в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), которая пройдет в Баку в ноябре этого года, азербайджанской стороной будет представлен «Национальный план по электромобильности». Этот план включает два этапа: первый, рассчитанный на 2024-2027гг, и второй - на период после 2027 года.
Он указал, что на первом этапе планируется создание в Азербайджане базовой инфраструктуры по электромобильности и формирование нормативно-правовой базы. Второй этап включает развитие инфраструктуры, в том числе и за счет привлечения частного сектора к этому процессу.