• ՄՄ-ն կքննարկի «էկոցիդի» համար քրեական պատասխանատվություն սահմանելու հարցը
Ադրբեջանը կարող է քրեական պատիժ սահմանել (մինչև 15 տարվա ազատազրկում) էկոհամակարգին խոշոր չափերով դիտավորյալ վնաս պատճառելու համար։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, Միլլի Մեջլիսը վաղվա լիագումար նիստում կքննարկի Քրեական օրենսգրքում համապատասխան փոփոխությունները։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, որպես օրենսդրական նախաձեռնություն, օրինագիծ է ներկայացրել Միլլի Մեջլիս, որի շրջանակներում առաջարկել է քրեական պատասխանատվություն սահմանել «էկոցիդի» համար։
Էկոհամակարգին դիտավորությամբ, խոշոր չափերի, երկարաժամկետ և ծանր վնաս պատճառելու հոդվածը նախատեսում է 10-ից 15 տարի ժամկետով ազատազրկում։

07 Октября 2024 - 16:13
В Азербайджане могут ввести уголовное наказание в виде лишения свободы сроком до 15 лет за умышленный ущерб экосистеме в крупных масштабах.
Как сообщает Armenia.Az, Милли Меджлис рассмотрит соответствующие поправки в Уголовный кодекс на завтрашнем пленарном заседании.
Ранее сообщалось что президент Азербайджана Ильхам Алиев в порядке законодательной инициативы представил в Милли Меджлис законопроект, в рамках которого предложил ввести уголовную ответственность за «экоцид».
Статья за умышленный, масштабный, долгосрочный и серьезный ущерб экосистеме предусматривает наказание в виде лишения свободы сроком от 10 до 15 лет.