10 Սեպտեմբերի 2024 - 16:57
«Ուրախ ենք տեղեկացնել, որ այս տարին արդյունավետ է լինելու ազատագրված տարածքներում նոր ուսումնական հաստատությունների բացման առումով»։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է կրթության և գիտության նախարար Էմին Ամրուլլաևը Բաքվում կրթության ոլորտի աշխատողների սեպտեմբերյան համաժողովում: Ըստ նրա, սեպտեմբերի 16-ին դասերը կսկսվեն Խոջալուի նոր դպրոցում, կբացվի Շուշա քաղաքի թիվ 1 դպրոցը, Խանքենդի քաղաքում կբացվի Նիզամի Գյանջևիի անվան թիվ 4 դպրոցը, միջնակարգ դպրոց կբացվի նաև Ջաբրայիլ քաղաքում։
«Սուգովուշանում (Աղդերեյի շրջան), Քելբաջարում և Սուս գյուղում (Լաչինի շրջան) ուսումնական գործընթացը կսկսվի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին՝ այնտեղ նախկին ներքին տեղահանվածների վերաբնակեցման ավարտից հետո։
Ընդհանուր առմամբ, կբացվի մոտ 10 դպրոց, ընդգծեմ, որ 2025-2026 թվականներին նախատեսվում է բացել շատ ավելի մեծ թվով ուսումնական հաստատություններ, որոնք դեռ կառուցման փուլում են»,- ընդգծել է նախարարը։

10 Сентября 2024 - 15:10
«Мы с радостью сообщаем, что этот год будет продуктивным в плане открытия новых учебных заведений на освобождённых территориях».
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил министр Эмин Амруллаев на сентябрьской конференции работников образования города Баку.
По его словам, с 16 сентября начнутся занятия в новой школе в Ходжалы, откроется школа №1 в городе Шуша, в городе Ханкенди откроется школа №4 имени Низами Гянджеви, также отроется средняя школа в городе Джебраил.
«В Суговушане (Агдеринский район), Кяльбаджаре и селе Сус (Лачинский район) учебный процесс начнется в октябре-ноябре после завершения переселения туда бывших вынужденных переселенцев.
В общей сложности будет открыто около 10 школ.Хочу подчеркнуть, что в 2025-2026 году планируется открытие намного большего числа учебных заведений, которые пока строятся», - подчеркнул министр.