09 Սեպտեմբերի 2024 - 16:48
Թուրքիայի Քահրամանմարաշ նահանգում, որն ամենաշատն է տուժել 2023 թվականի փետրվարյան ավերիչ երկրաշարժերից, շարունակվում են ակտիվ աշխատանքները «Ադրբեջան» բնակելի զանգվածի կառուցման ուղղությամբ։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ Քահրամանմարաշում սոցիալական և բնակելի օբյեկտների կառուցման նախագծի շրջանակներում Ադրբեջանի կառավարության գործադիր մարմնի դերում հանդես է գալիս Ադրբեջանի Բնակարանների կառուցման պետական գործակալությունը (MİDA)։ «Ադրբեջան» բնակելի զանգվածի ընդհանուր մակերեսը կազմում է 32 հեկտար, իսկ աշխատանքների արժեքը՝ 100 մլն դոլար։
Շինարարական աշխատանքները հիմնականում ավարտվել են բնակելի զանգվածի 11-րդ և 12-րդ թաղամասերի տարածքում, որտեղ ներկայումս կատարվում են հարդարման աշխատանքներ, իսկ 7-րդ և 8-րդ թաղամասերի տարածքում շարունակվում են բնակելի շենքերի շինարարությունը՝ հաշվի առնելով սեյսմակայունության բոլոր պահանջները:
Ընդհանուր առմամբ, նախագծի շրջանակներում նախատեսվում է կառուցել 71 տուն՝ 2, 3 և 4 սենյականոց 1323 բնակարան։
Հեյդար Ալիևի անվան տարրական դպրոցը կառուցվել և պատրաստ է բացման։ Ուսումնական հաստատության 20 տարրական դասարաններ և նախապատրաստական բաժնի երեք սենյակներ առաջիկա օրերին կընդունեն հարյուրավոր երեխաների։
Դպրոցի պաշտոնական բացումը նախատեսված է սեպտեմբերի 11-ին երկու եղբայրական երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ:

09 Сентября 2024 - 15:17
В турецкой провинции Кахраманмараш, наиболее сильно пострадавшей от разрушительных февральских землетрясений 2023 года, продолжаются активные работы по возведению квартала «Азербайджан».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, исполнительным органом правительства Азербайджана в рамках проекта строительства социальных и жилых объектив в Кахраманмараше, выступает Государственное агентство жилищного строительства Азербайджана (MİDA). Общая площадь жилого массива «Азербайджан» составляет 32 га, а стоимость работ определена в размере 100 млн долларов.
Строительные работы в целом завершены на территории 11 и 12 кварталов жилого массива, где на данный момент проводятся отделочные работы, тогда как на участке 7 и 8 кварталов продолжается возведение жилых домов с учетом всех требований сейсмоусточивости.
В рамках проекта в целом планируется строительство 71 дома на 1323 квартиры с 2, 3 и 4 комнатами.
Построена и готова к открытию начальная школа имени Гейдара Алиева. Двадцать начальных классов и три комнаты подготовительного отделения учебного заведения в ближайшие дни примут сотни детей.
Официальное открытие школы намечено на 11 сентября с участием делегаций двух братских стран.
На прилегающей к учебному заведению территории завершаются последние работы по благоустройству, а в саму школу завозятся учебные пособия и книги.
Представители школы сообщили, что ввиду нехватки мест в других школах зоны бедствия, не исключена организация учебного процесса в две смены с переводом в начальную школу имени Гейдара Алиева части учащихся других учебных заведений Кахраманмараша.