09 Սեպտեմբերի 2024 - 09:53
Պաշտպանության նախարարության կազմի մեջ գտնվող, Ազգային պաշտպանության համալսարանին կից՝ Բաքվում, Գյանջայում և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետությունում գործող հատուկ նշանակության ռազմական քոլեջներում՝ ենթասպաների հետ միասին պրոֆեսիոնալ միչմաններ կպատրաստվեն:
Ըստ Armenia.Az-ի՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այս կապակցությամբ հաստատել է՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 14-ի՝ «Ռազմական ոլորտում երիտասարդների ուսուցման խրախուսմանն ուղղված միջոցառումների մասին» հրամանագրում փոփոխությունները։
Փաստաթղթի համաձայն՝ յուրաքանչյուր կուրսանտի հաշվին առկա միջոցների 50 տոկոսը վճարվում է ռազմական ուսումնարանների շրջանավարտներին՝ բարձրագույն ուսումնական հաստատություն կամ ռազմական քոլեջ ընդունվելիս, իսկ մնացած 50 տոկոսը՝ ադրբեջանական բանակում սպայի կամ ենթասպայի պաշտոնում նշանակվելու ժամանակ։

• Военные колледжи Минобороны АР будут готовить профессиональных мичманов
В действующих в Баку, Гяндже и Нахчыванской Автономной Республике военных колледжах специального назначения при Национальном университете обороны, входящем в структуру Министерства обороны, будут подготавливать, наряду с прапорщиками, и профессиональных мичманов.
Как сообщает Armenia.Az, президент Азербайджана Ильхам Алиев утвердил в связи с этим изменения в указ от 14 декабря 2023 года «О мерах по поощрению обучения молодежи в военной сфере».
Согласно документу, 50 процентов средств, имеющихся на счете каждого курсанта, выплачиваются выпускникам военных лицеев при поступлении в высшее учебное заведение или военный колледж, а оставшиеся 50 процентов - при назначении на должность офицера или прапорщика (мичмана) в азербайджанской армии.