13 Օգոստոսի 2024 - 09:08
Մշակույթի նախարարությանը կից մշակութային ժառանգության պահպանության, զարգացման և վերականգնման պետական ծառայության աջակցությամբ՝ «Քեշիքչիդաղ» պետական պատմամշակութային արգելոցում հաջողությամբ ավարտվել է հնագիտական պեղումների առաջին փուլը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, պեղումներ են կատարվել երկու ուղղությամբ՝ Աղստաֆայի շրջանի Աղգյոլ գյուղից 600 մետր հյուսիս-արևելք և Սարըսոյի կուրգանների տարածքում։
Առաջին դեպքում կուրգանը շրջապատված է եղել փոքր գետաքարերի կրոմլեխով, ինչը հատկապես հետաքրքիր է դարձնում այն հնագիտական տեսանկյունից։ Իսկ Սարըսոյի կուրգանները պարունակում են թաղման սովորույթների հետքեր, որոնք կարևոր են Խոջալու-Գեդաբեյի մշակույթի ուսումնասիրության համար։

13 Августа 2024 - 09:08
При поддержке Государственной службы по охране, развитию и восстановлению культурного наследия при Министерстве культуры в Государственном историко-культурном заповеднике «Кешикчидаг» успешно завершен первый этап археологических раскопок.
Как сообщает Armenia.Az, раскопки проводились в двух направлениях - в 600 метрах к северо-востоку от села Аггёль Агстафинского района и на территории Сарысойских курганов.
В первом случае курган был окружен кромлехом из мелких речных камней, что делает его особенно интересным с археологической точки зрения. Сарысойские же курганы содержат следы погребальных обычаев, важных для изучения Ходжалы-Гедабекской культуры.