• C4IR Azerbaijan-ի տնօրեն. Մենք աշխատում ենք ապագա ՎԻԴԵՈ-ի նախագծման վրա
Չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության վերլուծության և համակարգման կենտրոնի ղեկավար Ֆարիզ Ջաֆարովը՝ Euronews-ի հետ զրույցում պատմել է տեխնոլոգիական առաջընթացին Ադրբեջանի հարմարվելու մասին։
Չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության վերլուծության և համակարգման կենտրոնը, որը ստեղծվել է 2021 թվականին Ադրբեջանի տնտեսության նախարարությանը կից, սերտորեն համագործակցում է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի հետ՝ աջակցելու Ադրբեջանի տնտեսության թվային վերափոխումը: Գործադիր տնօրեն Ֆարիզ Ջաֆարովը կարևոր դեր է խաղում՝ արագ տեխնոլոգիական առաջընթացին երկրի արձագանքման ձևավորման գործում:
Ջաֆարովը պատում է չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության ժամանակ օգտագործվող հիմնական տեխնոլոգիաների՝ փոխկապակցման, իրերի ինտերնետի (IoT), արհեստական ինտելեկտի (AI), մեծ տվյալների, բլոկչեյնի և տվյալների կառավարման մասին, և դրանց փոխակերպիչ ազդեցության մասին կառավարման, մենեջմենտի և արտադրության վրա:
Կենտրոնն արդեն բարձրացրել է թվային գրագիտությունն ու հմտությունները ադրբեջանցիների շրջանում՝ ապահովելով Coursera-ի անվճար մուտք 10,000 քաղաքացիների համար և գործարկելով առաջատար նախագծեր, ինչպիսիք են ադրբեջաներեն լեզվով մեծ լեզվային մոդելների մշակումը: Ջաֆարովի թիմը, ցուցադրելով արհեստական ինտելեկտի օգտագործումը էներգիայի կառավարման մեջ, աջակցում է նաև միջազգային կարևոր իրադարձություններին, ինչպիսին է COP 29 Կլիմայի համաժողովը, որը տեղի կունենա այս նոյեմբերին Բաքվում:

• Директор C4IR Azerbaijan: Мы работаем над проектированием будущего
Глава Центра анализа и координации четвёртой промышленной революции Фариз Джафаров рассказал Еuronews об адаптации Азербайджана к технологическому прогрессу.
Созданный в 2021 году при Министерстве экономики Азербайджана Центр анализа и координации четвёртой промышленной революции ведёт тесное сотрудничество со Всемирным экономическим форумом для содействия цифровой трансформации экономики Азербайджана. Исполнительный директор Фариз Джафаров играет важную роль в формировании ответной реакции страны на стремительный технологический прогресс.
Господин Джафаров рассказывает об основных технологиях, используемых в рамках четвёртой промышленной революции — взаимосвязанности, Интернете вещей (IoT), искусственном интеллекте (AI), больших данных, блокчейне и управлении данными — и их преобразующем влиянии на управление, менеджмент и производство. В соответствии с программой «Азербайджан 2030: национальные приоритеты по социально-экономическому развитию», Центр нацелен на реализацию 60 инициатив в бизнесе, правительстве и обществе, способствующих цифровой трансформации и повышению эффективности.
Центр уже повысил уровень цифровой грамотности и навыков среди азербайджанцев, предоставив бесплатный доступ к Coursera для 10 000 граждан и начав такие флагманские проекты, как разработка больших языковых моделей на азербайджанском языке. Команда господина Джафарова, демонстрирующая применение искусственного интеллекта в управлении энергией, также поддерживает такие важные международные мероприятия, как Конференция по климату COP 29, которая состоится в Баку в ноябре текущего года.
Соединяя международный опыт с местными инициативами, Центр не только помогает выявить цифровые пробелы в организациях, но и снабжает их стратегическими дорожными картами для цифровой трансформации, стремясь обеспечить Азербайджану место в авангарде глобальной цифровой экономики.