25 Մայիսի 2024 - 11:18
Մայիսի 24-ին Չեխիայի հետ Միլլի Մեջլիսի միջխորհրդարանական կապերի աշխատանքային խմբի ղեկավար Էլնուր Ալլահվերդիևը՝ խմբի անդամների անունից բողոքի նամակ է հղել՝ Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավորների պալատի Չեխիա-Ադրբեջան միջխորհրդարանական կապերի բարեկամության խմբի անդամներին։
Ըստ Report-ի՝ նամակում նշվում է, որ Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահի տեղակալ Յան Բարտոշեկի՝ Հայաստանի դեսպան Աշոտ Հովակիմյանի հետ հանդիպման ժամանակ արված հայտարարությունները խորը ափսոսանք են առաջացրել Ադրբեջանի Հանրապետության Միլլի Մեջլիսի՝ Ադրբեջան-Չեխիա միջխորհրդարանական կապերի աշխատանքային խմբի անդամների մոտ։ ։
Նշվել է, որ Յան Բարտոշեկի միակողմանի մեկնաբանությունները ոչ միայն չեն արտացոլում ճշմարտությունը, այլև հակասում են՝ Ադրբեջանի և Չեխիայի խորհրդարանների միջև վերջին տարիներին ի հայտ եկած և արդարացված բարեկամության և համագործակցության ոգուն։ Նշվում է նաև, որ պարոն Բարտոշեկը, կարծես թե, տեղյակ չէ անցյալ հակամարտության պատմության իրական պատճառներին, ինչպես նաև վերջին 3 տարիներին տարածաշրջանում ձևավորված նոր իրողություններին ու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության օրակարգի մասին։ Բարեկամական երկրի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի փոխնախագահ պարոն Բարտոշեկի հայտարարությունները վնասում են՝ մեր երկրների միջև առողջ համագործակցությանը և բարեկամական հարաբերություններին։
Նամակի տեքստում նշվում է. «Չեխիայի հետ միջխորհրդարանական կապերի աշխատանքային խումբը պարոն Բարտոշեկի ուշադրությանն է ներկայացնում, որ Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքի 20%-ը 30 տարի օկուպացված է եղել Հայաստանի կողմից։ Այս ընթացքում Հայաստանը թալանել ու ավերել է ադրբեջանցիներին պատկանող բնակավայրերը, ավերել ու կեղծել է պատմաճարտարապետական հուշարձանները, պղծել Ադրբեջանին պատկանող կրոնական շինությունները։ Ամբողջ աշխարհը, այդ թվում՝ հենց Հայաստանը և պարոն Բարտոշեկի երկիրը՝ Չեխիան, այս տարածքը ճանաչել են որպես Ադրբեջանի անբաժանելի մաս։ Նման պայմաններում նախագահի տեղակալի կողմից այս հարցում իր սեփական պետության պաշտոնական դիրքորոշման բացահայտ անտեսումը կամ փաստերի միտումնավոր խեղաթյուրումը մեզ զարմանք և խորը ափսոսանք է առաջացնում»։

24-го мая руководитель Рабочей группы по межпарламентским связям с Чехией Милли Меджлиса Эльнур Аллахвердиев направил от имени членов группы письмо протеста членам группы дружбы по межпарламентским связям Чехия-Азербайджан Палаты депутатов парламента Чешской Республики.
Как передает Armenia.Az, в письме указывается, что высказывания заместителя председателя Палаты депутатов парламента Чехии Яна Бартошека, сделанные на встрече с послом Армении Ашотом Овакимяном, вызвали глубокое сожаление у членов рабочей группы по межпарламентским связям Азербайджан-Чехия Милли Меджлиса Азербайджанской Республики.
Было отмечено, что односторонние комментарии Яна Бартошека не только не отражают истину, но и противоречат духу дружбы и сотрудничества, возникшему и оправдавшему себя за последние годы между парламентами Азербайджана и Чехии. Также указывается, что, похоже, господин Бартошек не осведомлён об истинных причинах истории былого конфликта, как и о новых реалиях, сложившихся в регионе в последние 3 года, и о мирной повестке между Арменией и Азербайджаном. Высказывания заместителя председателя Палаты депутатов парламента дружественной страны господина Бартошека наносят ущерб здоровому сотрудничеству и дружеским отношениям между нашими странами.
В тексте письма говорится: «Рабочая группа по межпарламентским связям с Чехией доводит до сведения господина Бартошека, что 20% территории Азербайджанской Республики были оккупированы Арменией в течение 30 лет. За этот период Армения разграбила и разрушила населённые пункты, принадлежащие азербайджанцам, уничтожила и сфальсифицировала исторические и архитектурные памятники, а также осквернила религиозные сооружения, принадлежащие Азербайджану. Весь мир, включая саму Армению и страну господина Бартошека, Чешскую Республику, признали эту территорию неотъемлемой частью Азербайджана. В таких условиях, открытое игнорирование заместителем председателя официальной позиции его собственного государства по данному вопросу или преднамеренное искажение фактов вызывает у нас изумление и глубокое сожаление».