24 Մայիսի 2024 - 09:41
Մայիսի 24-ից մայիսի 24-ից Հայաստանի սահմանապահ զորքերը պաշտոնապես ստանձնում են պետական սահմանի Տավուշի (Թովուզգալա-Խմբ.) մարզի Բերքաբեր բնակավայրի 1,9 կմ, Ոսկեպար (Ասկիփարա-Խմբ.) և Բաղանիս բնակավայրերի 4,9 կմ հատվածների պահպանությունը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով հայկական ԶԼՄ-ներին, այս մասին հայտնում է Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայության մամուլի ծառայությունը։
«Պետական սահմանի Կիրանց (Գյունեյ-Խմբ.) բնակավայրի 5,8 կմ հատվածի պահպանությունը, մինչև 2024 թվականի հուլիսի 24-ը, կիրականացվի անցումային սխեմայով:
Միևնույն տրամաբանությամբ, Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից սահմանային հանդիպակաց հատվածների պահպանությունը սույն թվականի մայիսի 24-ից իրականացվելու է Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանապահ ծառայության ստորաբաժանումների կողմից»։

• Азербайджан и Армения отводят войска от границы
С 24 мая пограничные войска Армении официально принимают на себя охрану участков границы в Тавушской области (Товузгала – ред.) - 1,9 км в районе села Беркабер и 4,9 км у сел Воскепар (Аскипара – ред.) и Баганис.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом сообщает пресс-служба СНБ Армении.
Охрана участка госграницы протяженностью в 5,8 км в районе села Киранц (Гюней — ред.) до 24 июля 2024 года будет осуществляться по переходной схеме, говорится в сообщении ведомства.
По той же логике с 24 мая охрану тех же участков границы Азербайджана будут осуществлять подразделения Государственной пограничной службы Азербайджанской Республики.