• Ալիևն ու Սահիբզադեն քննարկել են Միջմշակութային երկխոսության համաշխարհային ֆորումը
Ապրիլի 30-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է՝ Պակիստանի Իսլամական Հանրապետության Մահմեդական ինստիտուտի տնօրեն, Ջունագադ նահանգի վարչապետ Սահիբզադե Սուլթան Ահմեդ Ալիին։
Հանդիպմանը ընդգծվել է՝ Բաքվում կայանալիք Միջմշակութային երկխոսության համաշխարհային ֆորումի կարևորությունը, և նշվել է, որ այս միջոցառումն օգնում է կապեր հաստատել տարբեր մշակույթների ներկայացուցիչների միջև։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ադրբեջանա-պակիստանյան հարաբերություններին, նշվել է, որ մեր երկրների միջև հաջողությամբ զարգանում են բարեկամական և եղբայրական կապերը բոլոր ոլորտներում, և ընդգծվել է՝ տարբեր հարցերում Ադրբեջանի և Պակիստանի մշտական աջակցության կարևորությունը։
Հանդիպմանը նշվել է, որ մեծ առաջնորդ Հեյդար Ալիևի այցը Պակիստան հիմք է դրել՝ մեր երկրների միջև հարաբերություններին, և ընդգծվել է, որ փոխայցելությունները և բարձր մակարդակի հանդիպումները նպաստում են երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը։

• Алиев и Сахибзаде обсудили Всемирный форум по межкультурному диалогу
30 апреля президент Азербайджана Ильхам Алиев принял директора Мусульманского института Исламской Республики Пакистан, премьер-министра штата Джунагад Сахибзаде Султана Ахмеда Али.
На встрече была подчеркнута важность предстоящего в Баку Всемирного форума по межкультурному диалогу, было отмечено, что данное мероприятие способствует налаживанию связей между представителями разных культур.
В ходе беседы были затронуты азербайджано-пакистанские отношения, отмечено, что дружеские и братские связи между нашими странами успешно развиваются во всех сферах, подчеркнуто значение постоянной поддержки Азербайджаном и Пакистаном друг друга по различным вопросам.
На встрече было отмечено, что визит великого лидера Гейдара Алиева в Пакистан заложил фундамент отношений между нашими странами, подчеркнуто, что взаимные визиты и встречи на высоком уровне способствуют укреплению двусторонних отношений.