• Պատմական պահ. Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև տեղադրվել է առաջին սահմանային սյունը
2024 թվականի ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության սահմանին տեղադրվել է առաջին սահմանային սյունը՝ գետնին գեոդեզիական չափումների հիման վրա կոորդինատների ճշտման աշխատանքների շրջանակում։ Երկու երկրների փորձագիտական խմբերի աշխատանքը շարունակվում է։
Այս մասին ասված է ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, այսօր՝ Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի և Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանական Հանրապետության միջև Պետական սահմանների սահմանազատման և սահմանների անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի 8-րդ նիստի արդյունքների վերաբերյալ պայմանավորվածությունների համաձայն, երկրների փորձագիտական խմբերը սկսել են՝ տեղում գեոդեզիական չափումների հիման վրա կոորդինատների հստակեցման գործընթացը։

• Делимитация между Азербайджаном и Арменией: установлен первый пограничный столб
23 апреля 2024 года на границе между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения в рамках работ по уточнению координат на основании геодезических измерений на местности был установлен первый пограничный столб. Работы экспертных групп двух стран продолжаются.
Как сообщалось ранее, сегодня в соответствии с договоренностями по итогам 8-й встречи Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения и Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой экспертные группы стран приступили к процессу уточнения координат на основании геодезических измерений на местности.