• Ալիև. Մենք ավելի մոտ ենք խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը, քան երբևէ
Մենք ավելի քան երբևէ մոտ ենք խնդրի լուծմանը (խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը-Խմբ.): Օկուպացիայի ժամանակ մենք շատ հեռու էինք դրանից։ Այն ժամանակ մենք նույնիսկ չկարողացանք պայմանավորվել հիմնարար սկզբունքների շուրջ։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին ապրիլի 23-ին հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ելույթ ունենալով ADA համալսարանում կազմակերպված՝ «COP29 և կանաչ տեսլական Ադրբեջանի համար» թեմայով միջազգային ֆորումում։
Հիշեցնելով, որ այն ժամանակ նույնիսկ Մադրիդյան սկզբունքների շուրջ համաձայնություն ձեռք չի բերվել, պետության ղեկավարն ասել է, որ այն ժամանակ նույնիսկ խաղաղության համաձայնագրի նախագիծ չկար։ Իսկ հիմա կա։ «Այժմ մենք ընդհանուր պատկերացում ունենք, թե ինչպիսին պետք է լինի խաղաղության համաձայնագիրը: Պարզապես պետք է մանրամասները մշակել: Սակայն, իհարկե, երկու կողմերին էլ ժամանակ է պետք»,- հավելել է պետության ղեկավարը։

• Алиев: Мы ближе к подписанию соглашения о мире, чем когда-либо прежде
Мы ближе к решению вопроса (подписанию соглашения о мире – Ред.), чем когда-либо прежде. Во время оккупации мы были очень далеки от этого. В то время мы не могли договориться даже о базовых принципах.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил президент Ильхам Алиев 23 апреля в выступлении на международном форуме на тему «СОР29 и Зеленое видение для Азербайджана», организованном в Университете АДА.
Напомнив, что тогда не было достигнуто соглашения даже по Мадридским принципам, глава государства заявил, что на тот момент не существовало даже проекта мирного соглашения. А сейчас он есть. «Теперь у нас есть общее понимание того, как должно выглядеть мирное соглашение. Нам нужно лишь проработать детали. Однако, конечно, обеим сторонам нужно время», - добавил глава государства.