• Մամեդով. Հայաստանի հայցը չի համապատասխանում Միջազգային դատարանի իրավասությանը
Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի կիրառման գործով՝ Արդարադատության միջազգային դատարան Ադրբեջանի դիմումը վերաբերում է՝ այս փաստաթղթի բուն էությանը, ի տարբերություն նույն հիմքով ներկայացված Հայաստանի հայցի։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին երեկ դատարանում հնչած Հայաստանի Առարկությունների մասին ադրբեջանական կողմի հակադարձումների վերաբերյալ լսումների ժամանակ հայտարարել է փոխարտգործնախարար Էլնուր Մամեդովը։
«Անցյալ շաբաթ Ադրբեջանը բացատրեց, որ հայկական հայցը չի համապատասխանում Արդարադատության միջազգային դատարանի իրավասությանը, քանի որ Հայաստանը շտապել է հայց ներկայացնել՝ առանց բանակցությունների հնարավորություն տալու, կամ հիմնականում այն պատճառով, որ չարաշահել է կոնվենցիան՝ փորձելով դատարան ներկայացնել այլ մեղադրանքներ՝ զինված հակամարտության հետ կապված»,- ասել է նա։
Մամեդովի խոսքով, Ադրբեջանի դիմումը վերաբերում է Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիայի բուն էությանը, քանի որ այն շոշափում է՝ 30 տարվա էթնիկ զտումների և Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի բնակչության մշակութային և պատմական ժառանգության ոչնչացման հարցը՝ նախկին օկուպացված տարածքներում:
«Հայաստանը համակարգված արշավ է իրականացրել՝ ադրբեջանական բնակչությանը իրենց պապենական վայրերից հեռացնելու վերաբերյալ՝ նպատակ ունենալով այս վայրում ստեղծել մոնոէթնիկ հայ բնակչություն։ Ականների նպատակային տեղակայման և բնապահպանական հանցագործությունների վերաբերյալ Ադրբեջանի կողմից ներկայացված փաստերն ու ապացույցները՝ միայն այս համակարգային և ռասայական շարժառիթներով քարոզարշավի մի մասն են հանդիսանում»,- հավելել է փոխնախարարը։

• Мамедов: Иск Армении не соответствует юрисдикции Международного суда
Обращение Азербайджана в Международный суд ООН по делу о применении Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации касается самой сути этого документа в отличие от иска Армении, поданного на том же основании.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил заместитель министра иностранных дел Эльнур Мамедов в ходе слушаний по опровержениям азербайджанской стороны на возражения Армении, прозвучавшие вчера в суде.
«На прошлой неделе Азербайджан объяснил, что иск армянской стороны не соответствует юрисдикции Международного суда, потому что Армения поспешила с иском, не дав шанса переговорам, или в значительной степени потому, что она неправильно использовала данную конвенцию в попытке представить суду другие обвинения, связанные с вооруженным конфликтом», – сказал он.
По словам Мамедова, обращение Азербайджана касается самой сути Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, так как затрагивает вопрос 30-летней этнической чистки и связанное с этим уничтожение Арменией культурного и исторического наследия азербайджанского населения на бывших оккупированных территориях.
«Армения осуществляла системную кампанию по изгнанию азербайджанского населения из мест проживания исконного происхождения с целью создания моноэтнического армянского населения на этом месте. Факты и доказательства, представленные Азербайджаном относительно целенаправленного размещения мин и экологическим преступлениям являются лишь частью этой системной и расово мотивированной кампании», – добавил замминистра.