• Պուտին. Հեյդար Ալիևն ամեն ինչ արեց, որպեսզի ԲԱՄ նախագիծը կայանա
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ԲԱՄ-ի վետերան շինարարների հետ համատեղ հանդիպմանը։
«Հեյդար Ալիևը հսկայական դեր է խաղացել ԲԱՄ-ի պատմության մեջ։ Նա վերահսկում էր շինարարությունը և արեց հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի այս ամենաբարդ նախագիծն իրագործվի: Այս գործում նրան օգնեցին հսկայական գիտելիքները և մարդկանց նկատմամբ հարգալից վերաբերմունքը: Նա ինքն էր մեկնում ԲԱՄ-ի օբյեկտներ, զրուցում շինարարների և բնակիչների հետ»,- ասել է Պուտինը։
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի խոսքով, այսօր Բայկալ-Ամուր երկաթուղային մայրուղին որոշում է լոգիստիկան ողջ 21-րդ դարի համար։

• Путин: Гейдар Алиев сделал все возможное, чтобы проект БАМ состоялся
Как передает Armenia.Az, об этом президент России Владимир Путин заявил на совместной встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым с ветеранами-строителями БАМ.
«Гейдар Алиев сыграл огромную роль в истории БАМ-а. Он курировал строительство и сделал все возможное, чтобы этот сложнейший проект состоялся. В этом ему помог колоссальный объем знаний и уважительное отношение к людям. Он сам ездил по объектам БАМ, общался со строителями и жителями», - сказал Путин.
По словам президента РФ, сегодня Байкало-Амурская магистраль определяет логистику на весь 21 век.
«Разворот на Восток на текущем этапе стал возможен именно благодаря БАМ…Низкий поклон всем, кто работал в непростые времена, вы остались верны своему делу и обеспечили надежную работу БАМ», - отметил он.
Российский лидер также подчеркнул важную роль Транспортного коридора Север-Юг в развитии двусторонних отношений между Россией и Азербайджаном: «Север-Юг должен стать примером широкой международной кооперации».