• Ջրային ռեսուրսների պետական ​​գործակալությունը և BP-ն նախագծեր կիրականացնեն Ադրբեջանի շրջաններում
Ջրային ռեսուրսների պետական գործակալությունը և բրիտանական BP ընկերությունը պայմանավորվել են՝ համատեղ իրականացնել երեք նախագիծ Ադրբեջանի շրջաններում։
Այս մասին հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով bp-Azerbaijan ընկերության մամուլի ծառայության հաղորդագրությանը։
«Ջրային ռեսուրսների պետական գործակալությունը և BP-ն այսօր համագործակցության համաձայնագիր են ստորագրել՝ համատեղ աշխատելու՝ բացահայտելու, ընտրելու և իրականացնելու պոտենցիալ ջրային նախագծեր, որոնք կնպաստեն՝ համայնքների ջրամատակարարման իրավիճակը բարելավելու համար»,- ասվում է տեղեկատվության մեջ:
Համաձայնագիրը սկզբնական շրջանում ընդգրկելու է՝ 2,6 մլն դոլար ընդհանուր արժողությամբ երեք պոտենցիալ նախագծեր, որոնք պետք է իրականացվեն 2 տարվա ընթացքում։ Առաջին նախագծի նպատակն է՝ Գոյչայի շրջանում ստեղծել ջրամատակարարման նոր համակարգ, որը կապահովի հեղեղային ջրերի հավաքումը, նստեցումը և ոռոգման նպատակով մաքրումը։ Ենթադրվում է, որ համակարգը նախագծված կլինի տարեկան ավելի քան 500 հազար խմ ջուր մաքրելու համար, ինչը թույլ կտա ոռոգել մինչև 100 հա հողատարածք։
Երկրորդ ծրագիրն ուղղված է՝ Թովուզի շրջանում երկու ստորգետնյա ջրամատակարարման աղբյուրների վերականգնմանը։ Դա հնարավորություն կտա սպառողներին տարեկան մատակարարել մինչև 2,5 մլն խմ քաղցրահամ ջուր։

• Госагентство водных ресурсов и bp осуществят проекты в регионах Азербайджана
Государственное агентство водных ресурсов и британская компания bp договорились о совместной реализации трех проектов в регионах Азербайджана.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на сообщение пресс-службы компании bp-Azerbaijan.
»Государственное агентство водных ресурсов и bp сегодня подписали соглашение о сотрудничестве для совместной работы по выявлению, отбору и реализации потенциальных водных проектов, которые помогут улучшить ситуацию с водоснабжением в общинах», – говорится в информации.
Соглашение на начальном этапе охватит три потенциальных проекта общей стоимостью $2,6 млн, которые должны быть реализованы в течение 2 лет. Цель первого проекта заключается в создании новой системы водоснабжения в Гёйчайском районе, которая обеспечит сбор, отстаивание и очистку паводковых вод для орошения. Предполагается, что система будет рассчитана на очистку более 500 тыс. кубометров воды в год, что позволит орошать до 100 гектаров земли.
Второй проект направлен на восстановление двух подземных источников водоснабжения в Товузском районе. Это позволит снабжать потребителей до 2,5 млн кубометрами пресной воды ежегодно.
Третий проект направлен на создание 25 систем водоснабжения питьевого водоснабжения, орошения и водоотведения в Кюрдамирском, Уджарском, Агдашском, Евлахском, Геранбойском и Самухском районах. Проект охватит около 20 сельских населенных пунктов с общей численностью населения около 25 тыс. человек.
Компания bp вместе со своими партнерами по проектам в Азербайджане направили на реализацию социальных проектов в стране свыше $110 млн инвестиций.