• Ֆարիդ Շաֆիևը՝ Չինաստանի հետ համագործակցության մասին
«Հաշվի առնելով, որ Չինաստանի տնտեսական և քաղաքական ազդեցությունն աճում է համաշխարհային մասշտաբով, կարող եմ ասել, որ Ադրբեջանը պետք է երկխոսություն վարի Չինաստանի հետ երկու հարթակներում»:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի (ՄՀՎԿ) ղեկավար Ֆարիդ Շաֆիևը։
«Չնայած ՄՀՎԿ-ն պետական կազմակերպություն չէ, մենք քննարկման որոշակի ասպեկտներ ենք սահմանում պետական կազմակերպությունների համար: Այդ իսկ պատճառով այսօր Ադրբեջան են հրավիրվել չինական գիտական շրջանակների ներկայացուցիչներ։ Չինաստանի հետ համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում շատ կարևոր է։ Այս հարցը նույնպես պետք է քննարկվի։ Խոսքը, իհարկե, Շանհայի համագործակցության կազմակերպության մասին է։ Մեզ համար կարևոր է նաև «Կենտրոնական Ասիա 5» հարթակը»,- հավելել է Շաֆիևը։

• Фарид Шафиев о сотрудничестве с Китаем
«Учитывая то, что экономическое и политическое влияние Китая в мировом масштабе растет, могу сказать, что Азербайджан должен вести диалог с Китаем на обеих площадках».
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил руководитель Центра анализа международных отношений (ЦАМО) Фарид Шафиев.
«Хотя ЦАМО не является государственной организацией, мы устанавливаем определенные аспекты обсуждения для государственных организаций. По этой причине представители научных кругов Китая приглашены сегодня в Азербайджан. Сотрудничество с Китаем в рамках международных организаций очень важно. Этот вопрос также следует обсудить. Разумеется, речь идет о Шанхайской организации сотрудничества. Для нас также важна платформа «Центральная Азия 5», - добавил Шафиев.