• Կոլոմինա. ՆԱՏՕ-ն ողջունում է Երևանի և Բաքվի միջև սահմանների սահմանազատման համաձայնագիրը
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին իր X ցանցում գրել է՝ Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով ՆԱՏՕ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինան։
«Մենք ողջունում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնագիրը, որը հիմնված է 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի վրա՝ որպես սահմանների սահմանազատման հիմք: Երկու երկրների տարածքային ամբողջականության ճանաչումը առանցքային սկզբունք է»,- ասել է Կոլոմինան։
Նա նշել է, որ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը՝ վերջերս տարածաշրջան կատարած այցի ժամանակ ասել է, որ դաշինքն ակտիվորեն աջակցում է՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին։

• Коломина: НАТО приветствует соглашение Еревана и Баку по делимитации границы
Как передает Armenia.Az, об этом написал в своей сети X спецпредставитель НАТО по Южному Кавказу и Центральной Азии Хавьер Коломина.
«Мы приветствуем соглашение между Арменией и Азербайджаном на основе Алматинской декларации от 1991 года в качестве основы для делимитации границы. Признание территориальной целостности обеих стран — ключевой принцип», — заявил Коломина.
Он отметил, что генсек НАТО Йенс Столтенберг в ходе недавнего визита в регион заявил, что альянс активно поддерживает усилия по нормализации армяно-азербайджанских отношений.