04 Մարտի 2024 - 16:45
Թուրքական պետությունների խորհրդարանական վեհաժողովը (TurkPA) կշարունակի աջակցել Ադրբեջանին՝ չնայած Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) կողմից բոլոր ճնշումներին։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Բաքվում կայացած հանձնաժողովի 11-րդ նիստում հայտարարել է՝ ԹուրքՊԱ-ի իրավական և միջազգային հարաբերությունների հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր Օսման Մեսթենը։
«Չնայած ԵԽԽՎ-ի բոլոր ճնշումներին, մենք միշտ լինելու ենք եղբայրական Ադրբեջանին կողքին»,- ասել է Մեսթենը։
Մեսթենը կոչ է արել՝ զարգացնել հարաբերությունները միջազգային կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ Թուրքական պետությունների կազմակերպության հետ։ Մենք ցանկանում ենք նաև Ուզբեկստանն ու Թուրքմենստանը տեսնել ԹուրքՊԱ-ի անդամների թվում, հավելել է նա։

• Осман Местен: ТюркПА продолжит поддерживать Азербайджан
Парламентская ассамблея тюркских государств (ТюркПА) продолжит поддерживать Азербайджан, несмотря на все давление со стороны Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ).
Как сообщает Armenia.Az, об этом сказал председатель комиссии ТюркПА по правовым вопросам и международным отношениям, депутат парламента Турции Осман Местен на проходящем в Баку XI заседании комиссии.
«Несмотря на все давление со стороны ПАСЕ, мы всегда будем рядом с братским Азербайджаном», - сказал Местен.
Местен призвал развивать отношения с международными организациями, в частности Организацией тюркских государств. Мы также хотим видеть Узбекистан и Туркменистан в числе членов ТюркПА, добавил он.
Комментируя вопрос нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, Местен отметил, что две страны впервые в истории настолько близки к миру.