29 Փետրվարի 2024 - 14:54
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտարարել է՝ Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի (CAIR) խորհրդի նախագահ Ֆարիդ Շաֆիևը։
Նրա խոսքով, 30 տարի, երբ Ադրբեջանի տարածքները գտնվում էին օկուպացիայի տակ, Եվրամիությունը (ԵՄ) այս ընթացքում ոչ մի առաքելություն չի ուղարկել սահման և որևէ հայտարարություն չի արել։
Շաֆիևը հատկապես ընդգծել է, որ 2023 թվականի երկրորդ կեսին ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից և նույնիսկ ԵՄ Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի գրասենյակից կանխակալ դիրքորոշում է նկատվել Ադրբեջանի նկատմամբ։
«Արդյունքում նրանք իրենց միակողմանի հայտարարություններով կորցրեցին միջնորդի կարգավիճակը։ Սակայն մենք մեզ չենք մեկուսացնում Արևմուտքից։ Օրինակ, այսօր հանդիպումը տեղի է ունենում Բեռլինում, և մենք դիտարկում ենք այս քաղաքը որպես հանդիպումների անցկացման վայր։ Այստեղ խոսքը գերմանական միջնորդության մասին չէ։ Սրանից հետո բանակցությունները կանցկացվեն առանց միջնորդների»,- ասել է նա։

• Фарид Шафиев: США и Франция утратили статус посредников
Об этом Armenia.Az заявил председатель правления Центра анализа международных отношений (ЦАМО) Фарид Шафиев.
По его словам, за 30 лет пока территории Азербайджана находились под оккупацией, Европейский Союз (ЕС) не направил на границу за это время ни одной миссии и не делал никаких заявлений.
Шафиев особо подчеркнул, что во второй половине 2023 года в отношении Азербайджана наблюдалась предвзятая позиция со стороны США, Франции и даже офиса президента Совета ЕС Шарля Мишеля.
«В результате они потеряли статус посредников своими односторонними заявлениями. Однако мы не изолируемся от Запада. Например, сегодня встреча проходит в Берлине, и мы рассматриваем этот город как место проведения встреч. Здесь речь идет не о посредничестве Германии. После этого переговоры будут без посредников», - сказал он.