• Սահիբա Գաֆարովա. Հայաստանի հետ բանակցությունները դրական արդյունք են տվել
Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ բանակցությունները տվել են դրական արդյունքներ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին խոսնակն ասել է խորհրդարանի այսօրվա լիագումար նիստում ունեցած ելույթի ժամանակ։
Գաֆարովան հիշեցրել է, որ Հայրենական պատերազմում հաղթանակից հետո Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նախաձեռնությամբ Հայաստանի հետ խաղաղ բանակցություններ են սկսվել։
«Այսօր կարելի է ասել, որ այս բանակցությունները դրական արդյունքներ են տալիս։ Նախօրեին հրապարակվել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի և Հայաստանի վարչապետի ապարատի համատեղ հայտարարությունը: Երկու կողմերն էլ համաձայն են, որ տարածաշրջանում պատմական հնարավորություն է ստեղծվել երկար սպասված խաղաղության հասնելու համար: Կողմերը հաստատել են հարաբերությունները կարգավորելու և ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված խաղաղության պայմանագիր կնքելու իրենց մտադրությունը։ Հայտարարությունը նախատեսում է մի շարք քայլեր՝ խաղաղ համաձայնագրի մերձեցման համար։ Մոտ ապագայում մենք կտեսնենք այդ քայլերի շարունակությունը»,- հավելել է Գաֆարովան։

08 Декабря 2023 - 14:00
Председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова заявила, что переговоры с Арменией дали положительные результаты.
Как сообщает Armenia.Az, об этом спикер сказала во время выступления на сегодняшнем пленарном заседании парламента.
Гафарова напомнила, что после победы в Отечественной войне по инициативе президента Азербайджана Ильхама Алиева были начаты мирные переговоры с Арменией.
«Уже сегодня можно сказать, что эти переговоры дают положительные результаты. Накануне было опубликовано совместное заявление Администрации президента Азербайджана и Аппарата премьер-министра Армении. Обе стороны сходятся во мнении, что в регионе появилась историческая возможность для достижения долгожданного мира. Стороны подтвердили намерение нормализовать отношения и заключить мирный договор на основе взаимоуважения принципов суверенитета и территориальной целостности. В заявлении предусмотрен ряд шагов, приближающих мирное соглашение. Продолжение этих шагов мы будем наблюдать в ближайшее время», - добавила Гафарова.