• Հայ դիվերսանտ Գագիկ Ոսկանյանի գործով դատական ​​նիստը հետաձգվել է
Քելբեջարում կալանավորված հայ դիվերսանտ Ոսկանյան Գագիկ Աշոտովիչի քրեական գործով դատական նիստը հետաձգվել է։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, Գյանջայի ծանր հանցագործությունների դատարանում՝ դատավոր Աբդուլլա Մամեդովի նախագահությամբ դատական նիստը հետաձգվել է։
Պատճառն այն էր, որ մեղադրյալը դատարան չի բերվել։
Դատարանը որոշել է քրեական գործը վարել Սաբունչիի շրջանային դատարանի վարչական շենքում։
Նիստը կանցկացվի դեկտեմբերի 4-ին։
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել՝ օգոստոսի 16-ին ադրբեջանա-հայկական պետական սահմանի Քելբեջարի շրջանի տարածքով անցնող հատվածում՝ Հայաստանի զինված ուժերի դիվերսիոն-հետախուզական խմբի կողմից ահաբեկչական և դիվերսիոն գործողություններ իրականացնելու նպատակով Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանի խախտման դեպքի առթիվ։
Հայաստանի զինված ուժերի զինծառայող Գագիկ Աշոտովիչ Ոսկանյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել՝ քրեական օրենսգրքի 206.3.2, 214.2.1, 214.2.3 և 318.2 հոդվածներով, դատարանը նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրել կալանավորումը:

30 Ноября 2023 - 16:24
Отложен судебный процесс по уголовному делу задержанного в Кяльбаджаре армянского диверсанта Восканяна Гагика Ашотовича.
Как сообщает Armenia.Az, процесс под председательством судьи Абдуллы Мамедова в Гянджинском суде по тяжким преступлениям отложен.
Причиной стало то, что обвиняемый не был доставлен в суд.
Суд принял решение о проведении уголовного дела в административном здании Сабунчинского районного суда.
Заседание пройдет 4 декабря.
Напомним, Генеральной прокуратурой было возбуждено уголовное дело в связи с нарушением 16 августа государственной границы Азербайджанской Республики на участке азербайджано-армянской государственной границы, проходящем через территорию Кяльбаджарского района, диверсионно-разведывательной группой (ДРГ) ВС Армении в целях проведения террористическо-диверсионных операций.
Военнослужащий вооруженных формирований Армении Восканян Гагик Ашотович был привлечен к ответственности в качестве обвиняемого по статьям УК 206.3.2, 214.2.1, 214.2.3 и 318.2, суд избрал в его отношении меру пресечения в виде ареста.