29 Սեպտեմբերի 2023 - 09:40
Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում բացվել է լուսանկարչական ցուցահանդես՝ նվիրված 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարասկզբին ապրած հայտնի ձեռներեց և բարերար Հաջի Զեյնալաբդին Թաղիևի 200-ամյակին։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, միջոցառմանը, որը համատեղ կազմակերպվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ադրբեջանի ազգային հանձնաժողովի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչության կողմից, մասնակցել են՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ Էլման Աբդուլլաևը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գենդերային հավասարության դեպարտամենտի տնօրեն Մարիա Բեգոնա Լազագաբասթերը, Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպան Լեյլա Աբդուլլաևան, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, գործարարներ, պրոֆեսորներ, լրագրողներ և այլ անձինք։
Միջոցառմանը հյուրերին մանրամասն տեղեկություններ են տրամադրվել Հաջի Զեյնալաբդին Թաղիևի կյանքի և գործունեության մասին։

• В ЮНЕСКО отметили 200-летие Гаджи Зейналабдина Тагиева
В штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже состоялось открытие фотовыставки, посвященной 200-летию известного предпринимателя, мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева, жившего в конце XIX - начале XX веков.
Как сообщает Armenia.Az, в мероприятии, организованном совместно Национальной комиссией Азербайджана по делам ЮНЕСКО и постоянным представительством Азербайджана при ЮНЕСКО, приняли участие постоянный представитель Азербайджана при ЮНЕСКО Эльман Абдуллаев, директор отдела гендерного равенства ЮНЕСКО Мария Бегона Лазагабастер, посол Азербайджана во Франции Лейла Абдуллаева, представители дипломатического корпуса, бизнесмены, профессора, журналисты и другие лица.
На мероприятии гостям была представлена подробная информация о жизни и деятельности Гаджи Зейналабдина Тагиева.