• Ռուս խաղաղապահներն ավարտել են Խանքենդիում տեղի ունեցած պայթյունից տուժածների տարհանումը ուղղաթիռով
28 Սեպտեմբերի 2023 - 11:46
Ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի (ՌՄՔ) ուղղաթիռների անձնակազմերն ավարտել են՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանից՝ Խանքենդիում վառելիքի բաքի պայթյունի հետևանքով վիրավորված քաղաքացիների ավիասանիտարական տարհանումը, հայտնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Նախարարության տվյալներով՝ ՌԽՔ հատուկ նշանակության բժշկական խմբի բժիշկները 42 թռիչքներով տարհանել են 258 մարդու։
Բացի այդ, սանիտարական ավիացիայով տեղափոխվել են նաև Խանքենդիի հանրապետական բժշկական կենտրոնի բուժօգնության և վերակենդանացման կարիք ունեցող հիվանդները։
Պաշտպանության նախարարությունն ընդգծել է, որ ՌԽՔ-ի տրամադրության տակ գտնվում է 522 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ 293 երեխա, ովքեր այս պահին չեն կարող վերադառնալ իրենց տներ։ Նրանց համար կազմակերպվել է է սնունդ և բժշկական օգնություն։

• Российские миротворцы завершили эвакуацию вертолетами пострадавших при взрыве в Ханкенди
Экипажи вертолетов российского миротворческого контингента (РМК) завершили авиасанитарную эвакуацию мирных жителей Карабахского региона Азербайджана, которые пострадали в результате взрыва резервуара с топливом в Ханкенди, сообщает пресс-служба Минобороны РФ.
По информации министерства, врачи медицинского отряда специального назначения РМК эвакуировали 258 человек за 42 рейса.
Кроме того, санавиацией вывезли и пациентов республиканского медицинского центра Ханкенди, нуждающихся в медицинской и реанимационной помощи.
В Минобороны подчеркнули, что в расположении РМК находятся 522 мирных жителя, в том числе 293 ребенка, которые в настоящее время не могут вернуться в свои дома. Для них организовано питание и медицинская помощь.