• Էրդողան. Մենք ամեն ինչ կանենք Զանգեզուրի միջանցքը բացելու համար
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը Նախչըվան կատարած այցից և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից հետո ինքնաթիռում պատասխանել է լրագրողների հարցերին։
Այս մասին հայտնում է Turkiye Gazetesi-ն։
Երկրի ղեկավարը, հիշեցնելով, որ Իրանը դեմ է Զանգեզուրի միջանցքին, որը ցամաքային կապ կապահովի Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև, լրագրողների այն հարցին, թե ինչ գործընթաց է հաջորդելու լոկալ բնույթի ղարաբաղյան օպերացիային, պատասխանել է.
«Ցամաքային և երկաթուղային գծերով Նախչըվանի և Ադրբեջանի այլ շրջանների հետ ուղիղ կապերի հաստատումը կամրապնդի մեր հարաբերությունները։ Այս ամուր կապի շնորհիվ մենք այս հեռավորությունը կհաղթահարենք շատ անգամ ավելի արագ, քան հիմա։ Այդ իսկ պատճառով մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ այս միջանցքը հնարավորինս շուտ բացվի։ Այս միջանցքի իրականացումը, որը շատ կարևոր է Թուրքիայի և Ադրբեջանի համար, ռազմավարական խնդիր է և պետք է ավարտին հասցվի։ Երբ այս միջանցքը բացվի, Բաքվից դուրս եկող մեքենան կամ գնացքը կկարողանա անմիջապես հասնել Կարս։ Թուրք-ադրբեջանական եղբայրությունը շատ ավելի կուժեղանա: Հաճելի է այս հարցում Իրանի կողմից դրական ազդակներ տեսնելը»։

• Эрдоган: Мы сделаем все возможное для открытия Зангезурского коридора
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган после визита в Нахчыван и встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым ответил на вопросы представителей прессы в самолете.
Об этом сообщает Turkiye Gazetesi.
Глава государства, напомнив, что Иран выступает против Зангезурского коридора, который обеспечит сухопутную связь между Турцией и Азербайджаном, на вопрос журналистов, какой процесс последует после локальной карабахской операции, ответил следующим образом:
«Установление прямых связей с Нахчываном и другими регионами Азербайджана посредством наземных и железнодорожных линий укрепит наши отношения. Благодаря этой прочной связи мы во много раз быстрее преодолеем это расстояние, чем сейчас. По этой причине мы сделаем все возможное, чтобы как можно скорее открыть этот коридор. Реализация этого коридора, который очень важен для Турции и Азербайджана, является стратегическим вопросом и должна быть завершена. Когда этот коридор будет открыт, автомобиль или поезд, выходящий из Баку, сможет прибыть прямо в Карс. Турецко-азербайджанское братство станет намного сильнее. Приятно видеть позитивные сигналы со стороны Ирана по этому вопросу».