• Ղարաբաղի հայ բնակիչ. Ադրբեջանցիներն ինձ երբեք չեն վնասել
Ղարաբաղի բնակիչ Առնոլդ Անդերյանը հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում ադրբեջանական և հայ ժողովուրդների միջև բարեկամական հարաբերություններ կհաստատվեն։
Report-ի աշխատակցի հետ զրույցում Անդերյանը նշել է, որ իր ողջ կյանքի ընթացքում երբեք չի տեսել, որ ադրբեջանցիները վնասեն որևէ մեկին։
Անդերյանի խոսքով՝ նա լավ հարաբերություններ է ունեցել ադրբեջանցիների հետ, ուստի երբեք զենք չի վերցրել, մարտերի չի մասնակցել. «Ես ծնվել եմ Շուշայի Դաշալթը գյուղում։ Հետագայում տեղափոխվեցինք Խանքենդի և այստեղ ապրեցինք 45 տարի։ Մենք անարգել տեղափոխվեցինք Հայաստան և ինքնակամ հեռացանք Խանքենդիից։ Բայց արդյոք ես ընդմիշտ հեռանալու եմ՝ հարցականի տակ է։ Միգուցե կվերադառնամ»:
Անդերյանը նշել է նաև, որ լավ հարաբերություններ է ունեցել ադրբեջանցիների հետ, շատերի հետ ընկերություն է արել։
«Անձամբ ինձ ադրբեջանցիները երբեք չեն վնասել։ Մենք եղբայրների նման ենք եղել: Ես երբեք զենք չեմ վերցրել ու չեմ կռվել ձեր դեմ։ Ես չգիտեմ, թե ով է գժտեցրել այս երկու ժողովուրներին», - ասել է նա:

26 Сентября 2023 - 09:22
Житель Карабаха Арнольд Андерян выразил надежду на то, что между азербайджанским и армянским народами в скором будущем установятся дружеские отношения.
В беседе с сотрудником Report Андерян отметил, что за всю жизнь не видел, чтобы азербайджанцы причинили кому-то вред.
По словам Андеряна, у него были хорошие отношения с азербайджанцами, поэтому он никогда не брал в руки оружия и не участвовал в боях: «Я родился в селе Дашалты в Шуше. Позже мы переехали в Ханкенди и прожили здесь 45 лет. Мы беспрепятственно перебрались в Армению, добровольно покинули Ханкенди. Но ухожу ли навсегда - под вопросом. Может быть, я вернусь».
Андерян также отметил, что у него были хорошие отношения с азербайджанцами, со многими он дружил.
«Лично мне азербайджанцы никогда не причиняли вред. Мы были как братья. Никогда не брал в руки оружие и не сражался против вас. Я не знаю, кто рассорил эти два народа», - сказал он.